Zpět na » Premier League » Jak se Bernardo Silva, pochybující o sobě samém, stal superhvězdou

Premier League - Jak se Bernardo Silva, pochybující o sobě samém, stal superhvězdou

Jak se Bernardo Silva, pochybující o sobě samém, stal superhvězdou © skysports.com, fotbalportal.cz - Bernardo Silva

2

Líbilo se

21.08. - NEPŘEHLÉDNĚTE V minulé sezóně byl zvolen nejlepším hráčem Manchesteru City. Bezpochyby Bernardo Silva patří mezi nejlepší fotbalisty planety, ale vždy tomu tak rozhodně nebylo. Portugalcovu cestu na vrchol líčí jeho bývalý mládežnický trenér z Benfiky Lisabon. Joao Tralhao vysvětluje, jakou krizi musel Bernardo Silva zvládnout.

Byl to bezprecedentní domácí treble. Nejlepší sezóna v historii Manchesteru City. Žádný hráč k tomu nepřispěl více než Bernardo Silva. Pokud jde o klubové výkony i vystoupení v reprezentaci, byla to pro portugalského záložníka nejlepší sezóna v kariéře. Je skutečnou hvězdou první velikosti. Je o to pozoruhodnější, že on sám ne vždy věřil tomu, že je určen pro tu nejvyšší fotbalovou úroveň.

Jako teenager hrál za svou milovanou Benfiku, klub, který podporoval už odmalička. A stále v tom pokračuje i dodnes. Bernardo Silva byl ale připraven se všeho vzdát. Joao Tralhao byl v té době trenérem v proslulé klubové akademii Benfiky. Dobře si na Bernarda Silvu pamatuje. „Chtěl přestat hrát za Benfiku. Chtěl se vzdát svého snu,“ říká.

Přišlo totiž období frustrace, protože se snažil udělat dojem. „Když měl patnáct šestnáct, nehrál,“ vysvětluje Tralhao. V týmu Benfiky nebylo pro tohoto mladého chlapce místo. A on sám chtěl fotbal z hlavy vytěsnit. Tralhao, který jej trénoval v kategorii U19, zdědil hráče, jehož sebedůvěra byla značně narušena.

jaoJoao Tralhao (zdroj: skysports.com)

„Znal jsem ho od útlého věku. V té době jsem sledoval tréninky každé věkové kategorie. Hovořil jsem se svými kolegy o všem,“ přidává Tralhao. Talent v něm dřímal, ale existovaly pochybnosti a obavy. „Měl problémy kvůli své postavě, kvůli svému malému vzrůstu. Nebyl tak silný jako ostatní chlapci,“ říká Nuno Gomes, bývalý šéf akademie Benfiky.

Sám Bernardo Silva odhaluje, že mu velmi pomohl rozhovor s Fernandem Chalanou, hvězdou Benfiky ze sedmdesátých a osmdesátých let. To byl hlavní zlom. Fernando Chalana je v Portugalsku označován za „malého génia“. I on měřil pouhých 165 centimetrů (B. Silva měří 173 cm) a musel překonávat překážky.

Chalana pracoval jako trenér v akademii Benfiky, když si vzal Bernarda Silvu stranou, aby mu řekl, že by neměl být zmaten nedostatkem odehraných minut. To bylo to nejlepší, co mohl slyšet. „Byl to pravděpodobně ten nejdůležitější rozhovor, jaký jsem v životě vedl. Bez Chalany opravdu nevím, co by se stalo,“ přiznává Silva.

Význam onoho okamžiku spočíval v tom, že přesně tohle naplnilo mladíka vírou, že může soutěžit s ostatními. Vírou, která mu chyběla. Tohle není příběh o tom, jak se z ošklivého káčátka stala labuť. Nedocházelo k žádnému zrychlenému růstu, žádné fyzické přeměně, která všechno změnila. Bernardo Silva stále má jen 173 centimetrů. Změnil se jeho pohled na věc, jeho mentalita.

„V tom období jsem s ním hodně mluvil. Měli jsme velmi otevřený rozhovor o tom, co musí udělat, aby potvrdil svůj potenciál. V té době nemohl přemýšlet o svých fyzických kvalitách. Nebylo to důležité. Potřeboval to, potřeboval změnit mentalitu. Profesionální fotbal před vás položí spoustu překážek. Nemůžete se vzdát. Musíte se vždy znovu zvednout,“ uvádí Joao Tralhao.

„Mluvili jsme hodně o tom, co se musí stát dál. Potřeboval pochopit, na čem by mohl pracovat a na čem by neměl pracovat kvůli svým fyzickým kvalitám. Nezáleží to vždy jen na vás. Zaměřme se tedy na věci, které můžeme ovládat, které můžeme ovlivnit. Ujistil jsem ho o tom, protože jsem znal jeho talent. Věděl jsem, že když udělá věci správně, stane se hráčem, kterým chce být.“

Bernardo Silva byl v mládežnických věkových kategoriích Benfiky na okraji týmu. Jenomže v kategorii U19 se z něj stal klíčový hráč mužstva. „Udělal jsem z něj kapitána a vyhráli jsme ligu, která není jednoduchá, protože tato soutěž je velmi fyzická. My jsme vůbec neměli fyzický tým. Byli jsme techničtí a taktičtí, takže jsme se zcela lišili od ostatních týmů.“

„Bernardův úspěch v tomto týmu neměl nic společného s jeho zlepšenými fyzickými vlastnostmi, protože ve věku 19 let byl přibližně stejný jako ve věku 17 let. Bylo to o jeho mentalitě. Důvěra pro něj byla velmi důležitá. Během našich společných let byla naše spolupráce velmi dobrá, protože mi důvěřoval a já jsem mu věřil.“

bsBernardo Silva v dresu milované Benfiky (zdroj: skysports.com)

Bohužel pro Benfiku nebyl trenér jejího prvního týmu, v té době Jorge Jesus, tak přesvědčen o kvalitách Bernarda Silvy. I když on už dělal další kroky v rezervním týmu Benfiky. „Na tréninku jsem nastupoval na pozici levého obránce. Uvědomil jsem si, že v týmu nemám budoucnost,“ připouští Bernardo Silva. Naštěstí si jeho talentu všimli jiní. Když přišla nabídka Monaka, nerozmýšlel se dvakrát.

Následující úspěch, který si Bernardo Silva užil, se jevil jako nevyhnutelný. Na jeho cestě už nebyly žádné překážky. Přechod do Manchesteru City byl pak naprosto plynulý. Pep Guardiola byl od začátku očividně přesvědčený o tom, co může Silva dokázat. Tralhao není překvapen. Bernardo má všechny atributy, které Guardiola touží u hráče mít. Bernardo Silva je perfektní.

„Nemůžeme zapomenout na Bernardovy technické dovednosti. Je to velmi kreativní hráč. To jsou jeho nejsilnější zbraně. Ale abyste mohl být kreativní, musíte mít kolem sebe prostředí, které toto chování podporuje. Potřebujete správnou míru volnosti. Příliš mnoho volnosti znamená chaos. Nedostatek volnosti pak také znamená problémy.“

„Pokud pracujete s hráči správně, pak produkujete více kreativních hráčů a produkujete hráče s lepšími schopnostmi rozhodování. Myslím, že to bylo jedno z tajemství, které z Bernarda udělalo právě tak skvělého kreativního fotbalistu. Být kreativní a činit správná rozhodnutí, to je jedna z nejdůležitějších pozic na hřišti.“

„Dokáže vytvářet hru z pozice osmičky i desítky. Zvládne to i z křídla. Takticky si myslím, že během procesu se ukázaly jeho nejlepší vlastnosti. Když se podíváte na jeho angažmá v Monaku, tak Leonardo Jardim s ním udělal totéž. Jeho fotbal je velmi kreativní a dává Bernardovi možnost učinit ona dobrá rozhodnutí.“

Zajímavé je, že Bernardo Silva v roce 2015 před mistrovstvím Evropy do 21 let, které se konalo v České republice, uvedl jako svou nejlepší dovednost schopnost rozhodovat se. Tato dovednost mu umožňuje hru ve správný okamžik zrychlit nebo zpomalit. Je to velká vzácnost, kterou vždy měl v sobě.

Výchova v akademii Benfiky jistě naučila Bernarda Silvu i důležité pokoře. Vědomí, že ne vždy byl oním hvězdným mužem, okolo kterého se vše točí. Všeho dosáhl vlastní pílí a tvrdou prací. Žádný hráč Manchesteru City nepokryl v minulé sezóně tolik prostoru jako on.

sdfsePo boku Cristiana Ronalda v dresu Portugalska (zdroj: skysports.com)

Když se Bernarda Silvy nedávno ptali na Zlatý míč, jednoduše odpověděl, že jeho cíle jsou kolektivní. Je to skutečný týmový hráč. Dokonce i teď, kdy se stal hvězdou Manchesteru City a vyhrál s ním už řadu trofejí. S Portugalskem letos ovládl Ligu národů. Stále se poněkud podceňuje.

Když Manchester City zval na vyhlášení hráče sezóny, zdůrazňoval kvality gólmana Edersona, obranné schopnosti Aymerica Laporteho, útočné výpady Raheema Sterlinga a Sergia Agüera, o Bernardu Silvovi žádná zmínka.

I přesto toto ocenění získal právě upozaďovaný Portugalec. Fanoušci vědí. On sám už také ví. Okamžiky pochybnosti o sobě samém už jsou dávno pryč. Ale mohly zničit dobrodružství ještě dřív, než pořádně začalo. Jeho potenciál se naplňuje.

„Tím hráčem, jakým dnes je, je díky tom, že ve správný okamžik změnil svou mentalitu,“ uzavírá Joao Tralhao.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

http://SpFling.com - skvělá seznamka pro dospělé s inteligentním vyhledávacím systémem pro nalezení sexuálního partnera!

tiadoubbart
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články