Zpět na » Premier League » Rodri v Manchesteru City – Bude ze vzorného studenta bez mobilu nový Busquets?

Premier League - Rodri v Manchesteru City – Bude ze vzorného studenta bez mobilu nový Busquets?

Rodri v Manchesteru City – Bude ze vzorného studenta bez mobilu nový Busquets? © skysports.com, fotbalportal.cz - Rodri

4

Líbilo se

08.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Pep Guardiola si své nové akvizice vybírá velmi pečlivě. Zajímá ho na hráči každý detail. Zdá se, že moc dobře ví, proč si do týmu Manchesteru City přivedl španělského záložníka Rodriho. Z toho se před pár dny stal nejdražší hráč v historii Citizens, když přišel z Atlética Madrid za 62,5 miliónu liber. Dřímá v něm obrovský potenciál. Jaký příběh jej přivedl až na Etihad Stadium?

Manchester City překonal klubový rekord. Za třiadvacetiletého Rodriho poslal do Atlética Madrid 62,5 miliónu liber. Je ale mladý Španěl skutečně tak dobrý? Pojďme se podívat na to, jak Rodri vyrostl v jednoho z nejlepších mladých středních záložníků na světě.

Před rokem a půl Rodri stále žil na univerzitních kolejích v Castellónu, kde studoval na univerzitě obor Ekonomie a obchodnictví. Žil život obyčejného studenta a na trénink a z tréninku jezdil v ojetém Opelu Corsa. Ve stejné době ale také hrál za Villarreal Evropskou ligu a válel v La Lize.

Rodri, celým jménem Rodrigo Hernández Cascante, měl za sebou v roce 2018 úžasnou sezónu v La Lize v dresu Villarrealu, kterému pomohl k pátému místu. Jeho cena šla prudce nahoru a Atlético Madrid jej koupilo za více než 20 miliónů eur. Teď si jej ulovil Pep Guardiola do Manchesteru City.

Rodri už má studium za sebou. Stejně tak už nejezdí v ojetém Opelu. Teď přichází do Manchesteru City a má se stát nástupcem Fernandinha, který byl pro Citizens nesmírně důležitým hráčem. Ti, kteří Rodriho znají, ale říkají, že on zůstává stále stejný a drží se při zemi. Guardiola si ho vybral pro jeho technickou zdatnost, defenzivní dovednosti a skvělou hru uprostřed pole. Rodri ale také vyniká svým odhodláním nevynikat.

rordiRodri pózuje s novým dresem (zdroj: skysports.com)

„Byl vždycky odlišný od ostatních, protože i když byl stále velmi mladý, byl už velkým profesionálem a vynikajícím studentem. Ostatní chlapci v jeho věku neustále hleděli do telefonu. Rodri ho ani neměl,“ říká Paco López, trenér, který Rodriho přivedl v mladém věku do béčka Villarrealu.

To, co však tento muž především udělal, bylo to, že talentovaného hráče dostal na tu nejvyšší úroveň. Hodně mu pomohl.

„Byl to kluk, který toho nohama uměl hrozně moc. Byl velmi šikovný. Měl úžasné přihrávky. Výborně četl hru. Vynikal pro svou inteligenci jako fotbalista, ale také proto, že měl jasno v tom, jak se měl mladý hráč chovat. Hodně chlapců se nechá lehce rozptýlit. Ale Rodri vždy pochopil, co se od něj vyžaduje, aby se stal profesionálem,“ pokračuje López.

Villarreal se ukázal jako ideální místo pro Rodriho, aby si uvědomil své ambice. Atlético Madrid jej v roce 2013 nechalo odejít s tím, že příliš malý a hubený. Villarreal po něm sáhl a pak sledoval, jak roste. Aktuálně Rodri měří 191 centimetrů. V únoru 2015 debutoval v „B“ týmu, samozřejmě pod trenérem Pacem Lópezem. Během jednoho roku se propracoval do prvního mužstva.

viVe Villarrealu Rodri poprvé ukázal, co v něm je (zdroj: skysports.com)

„V té době jsme ve Villarrealu stavěli hru na fyzické práci. Snažili jsme se samozřejmě zlepšit všechny aspekty našich mladých hráčů, ale u Rodriho jsme se zaměřili na práci s jeho vrozeným talentem, který v sobě měl. Pak se jeho tělo začalo s věkem přirozeně měnit,“ vysvětluje López.

Paco López si vzpomíná, že se Rodri přizpůsobil velmi rychle a snadno dospělému fotbalu, i když v béčku Villarrealu hrál pouze třetí nejvyšší španělskou soutěž. Mladíkovi pomáhaly jeho schopnosti a také chuť pop zlepšení. Tím hlavním důvodem ovšem byla jeho herní inteligence.

„V jeho prvním zápase jsme ho vlastně postavili na pozici pod středním útočníkem. Nakonec se zcela jasně ukázalo, že pro něj bude nejlepším místem pozice uprostřed pole. Jenomže když máte tolik talentu, že jste schopni interpretovat hru tak dobře, dokážete se přizpůsobit jakékoliv pozici,“ vysvětluje López.

Rodri se v prvním týmu opravdu usadil velmi rychle a lehce. Na začátku sezóny 2014/2018 nejenže měl jisté místo v základní jedenáctce, on byl také vůdcem týmu. Jeho výjimečná distribuce přihrávek a inteligentní pohyb uprostřed hřiště často vyvolávaly srovnání se Sergiem Busquetsem. V La Lize vynechal za celou sezónu 2017/2018 jediný zápas. Žádný hráč Villarrealu neodehrál tolik minut jako Rodri.

Srovnávání s Busquetsem vedlo k tomu, že byl Rodri často spojován s přestupem do Barcelony. Po pěti letech si jej zpátky koupilo Atlético Madrid. Rodri na tiskové konferenci, kde oznamoval svůj odchod z Villarrealu, plakal. Klub to cítil stejně. Věděl, že ztrácí velkého hráče. Bez něj skončil v sezóně 2018/2019 až na 14. místě, a měl dokonce velké sestupové starosti. Pádu do druhé ligy se vyhnul jen velmi těsně.

„Rodriho odchod nás zničil,“ prohlásil ředitel Villarrealu.

atV Atléticu se dále rozvíjel (zdroj: skysports.com)

V Atléticu se Rodri stal podobně vlivným hráčem. Rojiblancos potřebovali zacelit díru uprostřed pole po legendě Gabim. Rodrimu se to povedlo. „Může dosáhnout na úroveň Busquetse a možná ho i překonat. Kdo ví, kde jsou jeho limity?“ řekl v říjnu Luis Enrique.

Ovšem konzervativní styl Atlética Madrid, který jim už delší dobu ordinuje Diego Simeone, nebyl pro Rodriho úplně přirozený. V Manchesteru City to bude jiné. Mužstvo Pepa Guardioly chce útočit za všech okolností. Rodri se bude i v tomto stylu hodně rozvíjet, především bude ještě zlepšovat své obranné schopnosti.

„Jednou z vlastností inteligentního hráče je to, že zná své silné stránky. Také si je vědom aspektů, které musí zlepšit. Rodri v tom měl vždycky jasno. Teď je to stejné. V minulé sezóně se zlepšil ve hře bez míče. Vyhrál také více osobních soubojů,“ dodává Paco López.

Statistiky tyto myšlenky beze sporu podporují. Rodri byl v minulé sezóně La Ligy jediným hráčem v celé soutěži, který zaznamenal více než 100 úspěšných obranných zákroků. Také se umístil na těch nejvyšších místech ve statistice získaných míčů.

Simeone často Rodriho střídal dříve, než by on sám chtěl. Ale i tak nastoupil Rodri do základní sestavy hned ve 32 ligových duelech. Častěji než Koke a stejně často jako Saúl Ñíguez.

Nestrávil na hřišti tolik času jako ve Villarrealu, i tak měl průměr 63 přihrávek na 90 minut (ve Villarrealu 69). A přesnost? Ta vzrostla z 90 % na 91 %. Nikdo z hráčů Atlética na tom nebyl lépe. Pod Simeonem se Rodri zlepšoval v dalších atributech. Také se zejména fyzicky skvěle připravoval na hru v Premier League.

gaRodriho statistiky (zdroj: skysports.com)

Pro Pepa Guardiolu je to ideální hráč. Osmačtyřicetiletý trenér miluje inteligentní hráče, kteří se podřizují mužstvu a snadno se řídí taktickými pokyny.

Rodri, jakožto vynikající student s neukojitelnou chutí po zdokonalení, přesně zapadá do tohoto profilu. Má velké předpoklady pro to, aby byl přímou náhradou za Fernandinha, který vstupuje do posledního roku své smlouvy. Rodri už dokázal nahradit Gabiho v Atléticu Madrid a také Sergia Busquetse ve španělské reprezentaci. Proč by tedy měla existovat byť jen špetka strachu, že by to nedokázal v Manchesteru City?

rodriRodri by měl nahradir Fernandinha (zdroj: skysports.com)

Ve Villarrealu na něj vzpomínají. Stále jim schází. Ztráta to byla velmi citelná. Právě tam sledovali jeho raketový vzestup, který byl velkým překvapením. Sledovali, jak vzkvétá a roste ve velkého hráče. Jsou před ním ještě další a větší očekávání.

„Vždy existuje riziko, že se můžete mýlit, když rozhodujete o mladých hráčích, ale u Rodriho bylo jasné, že se stane elitním hráčem. Manchester City je pro něj další velkou výzvou. Bude hrát v jednom z nejlepších klubů na světě. Bude mít kolem sebe vynikající spoluhráče. Jsem si jistý, že se přizpůsobí stylu Pepa Guardioly. Dokonale zapadne do jeho plánů,“ doplňuje Paco López, který v současnosti vede Levante.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

http://SpFling.com - skvělá seznamka pro dospělé s inteligentním vyhledávacím systémem pro nalezení sexuálního partnera!

ningviho
Cornero - 09.07. Odpovědět

BUsquets ma techniku na jiny urovni ale Rodri mi zase prijde silnejsi razantnejsi a pohyblivejsi ze i s tim micem popobehne. Co mi na obou ale vadi je ze ackoliv maj oba metr devadesta tak ani jeden neni pouzitelnej do vapna k hlavickovani a prestoze maj oba milimetrovou kopaci techniku tak proste nevystreli z vetsi vzdalenosti jak je rok dlouhej pritom jejich post si vylozene rika utocit z druhy vlny a zkusit to tam pri nejakem rychlem utoku nervat z vrcholku vapna jako to dela Kroos

Cornero
Reklama
Reklama
Nejnovější články