Zpět na » Premier League » Akvizice za 60 miliónů liber až útočníkem číslo 6 – Co se stalo s Riyadem Mahrezem?

Premier League - Akvizice za 60 miliónů liber až útočníkem číslo 6 – Co se stalo s Riyadem Mahrezem?

Akvizice za 60 miliónů liber až útočníkem číslo 6 – Co se stalo s Riyadem Mahrezem? © fourfourtwo.com, fotbalportal.cz - Mahrez teď tráví na lavičce spoustu času

2

Líbilo se

04.05. - NEPŘEHLÉDNĚTE Současná situace Riyada Mahreze v Manchesteru City vyvolává jednu zásadní otázku. Opravdu je vždy dobré, aby kluby pokračovaly v „pronásledování“ neúspěšných cílů z předchozích přestupových období? Jednu dobu to vypadalo, že alžírský reprezentant bude tajným trumfem Pepa Guardioly. Teď se však v hráčské hierarchii propadl až na pozici útočníka číslo šest.

V případě, že by se někdo zajímal o složení kádru Manchesteru City pro sezónu 2020/2021, tak Pep Guardiola má o Mahrezovi jasno. „Riyad Mahrez tady s námi bude v příští sezóně, v té následující i té další,“ prohlásil španělský kouč před několika týdny.

Ovšem v současné době to spíše vypadá, že je ohrožena krátkodobá budoucnost Riyada Mahreze na Etihad Stadium. Panují velké pochybnosti. Teď se připravuje na pondělní utkání s Leicesterem. Jeho příběh dvou měst přinesl odlišnosti. V Leicesteru se stal prvním Afričanem, který získal cenu pro nejlepšího hráče sezóny Premier League. Byl tahounem týmu, který se stal nejnepravděpodobnějším mistrem v historii.

V Manchesteru City se stal nejdražší posilou v historii klubu. Stal se součástí Guardiolova projektu ve výši jedné miliardy liber. Mahrez stál 60 miliónů liber. Ale v posledních čtyřech ligových zápasech zůstal Alžířan na lavičce jako nevyužitý náhradník. V roce 2019 nastoupil v základní sestavě pouze třikrát.

Sezóna dvou střetů

Spíše ne statisticky. Spousta útočníků může jistě tomuto křídelníkovi závidět to, že v Premier League dá gól každých 208 minut. Pokud do toho zahrneme i asistence, pak se Mahrez přímo podílí na gólu každých 139 minut. Zaznamenal čtyři gólové přihrávky v Lize mistrů (3 z nich proti Šachtaru Doněck).

Celkových 11 soutěžních gólů v dresu City je poměrně slušným počinem. Mezi nimi je 6 ligových tref. Mezi nimi se vyjímá především vítězný gól v závěru říjnového utkání s Tottenhamem. Nicméně, jak sezóna pokračovala, z Mahreze se postupně stal až útočník číslo šest.

Před ním jsou Sergio Agüero, Raheem Sterling, Leroy Sané, Gabriel Jesus i původně záložník Bernardo Silva.

Jeho sezóna je definována dvěma střety. Prvním je jeho neproměněná penalta na Anfieldu, kde zápas nakonec skončil bezgólovou remízou. Manchester City už tedy mohl mít dvě kola před koncem tříbodový náskok. A pak je tady jeho překvapivé zařazení do základní sestavy v úvodním čtvrtfinále Champions League proti Tottenhamu. Mahrez patřil k nejhorším na hřišti. Spurs vyhráli 1:0 a domácí alžírského reprezentanta zcela eliminovali.

Obojí ilustruje to, jak se postupně stal nadbytečným. Od zápasu s Kohouty (9. dubna) neodehrál Mahrez ani minutu. Pep Guardiola v první části sezóny vysvětloval nasazování Mahreze tím, že má ze všech jeho útočníků nejlepší krytí míče. Přesto, teď, když je k dispozici dostatek záložníků, tak Bernardo Silva se vysouvá vpřed na pozici křídla.

besI Bernardo Silva už dostává na křídle přednost před Mahrezem (zdroj: fourfourtwo.com)

Mezi dvěma prasklinami

Riyad Mahrez je nyní uvězněn mezi dvěma prasklinami. Není ani tak rychlý a přímočarý, jako jsou Raheem Sterling a Leroy Sané. A není ani tak dokonalým záložníkem, jakým je Bernardo Silva. Možná, že jeho dopad na City byl značný, ale nepřímý. Možná, že jeho přítomnost vybídla Sterlinga a Silvu do takové míry, že si oba dva užívají nejlepší sezónu své kariéry. Skutečnost, že se u obou prakticky jedná už o automatické volby do základní sestavy, jen demonstruje pozici Mahreze.

Snad tedy alespoň oba kluby těžily z jeho přestupu. Leicester investoval většinu výdělku velmi chytře, když získal Jamese Maddisona a Ricarda Pereiru. Citizens má možná i díky Mahrezovi dva ze tří nejlepších hráčů této sezóny, kteří dokáží operovat na pravém křídle. I když sám Mahrez mezi ně nepatří.

Mahrezovy spletité cesty vyvolávají otázky ohledně toho, zda by se měly kluby snažit získat hráče, kterého už se jim v minulosti ulovit nepodařilo. V lednu 2018 stál Manchester City o tři hráče. Jeden z nich, dlouhodobý cíl, Aymeric Laporte, podepsal je vynikající. Mahrez se nezdařil, ale Citizens se pro něj v létě vrátili.

A třetí? Tím byl Fred, který je nyní hráčem Manchesteru United. Pokud bychom se podívali na Freda a na Laporteho, tak Mahrez se spíše přibližuje Brazilci...

Kam dál?

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

On je dobrým hráčem a v United bych celkem rád viděl

Tomas1984
Kuzma - 04.05. Odpovědět

Taky si myslím, že si vybral špatný klub. Už tehdy bylo jasné, že o své místo bude tvrdě bojovat. Já se jen divím, že tehdy po něm nešáhl United. Tam by si zahrál mnohem častěji.

Kuzma

nevím no... Bernardo je už spíš záložník už a Jesus je hroťák za Agüera, tak při rotaci hráčů během sezóny by měl dostat dost prostoru si zahrát.

Messi777
F4BRE - 04.05. Odpovědět

Tohle se dalo čekat, měl otevřený dveře snad ve všech klubech a vybral si ten, kde je extrémně velká konkurence a co si budeme povídat, není na stejným levlu jako výše zmiňovaný jména ..

F4BRE
Reklama
Reklama
Nejnovější články