Zpět na » Premier League » Nigerijští kanonýři dobývají Anglii

Premier League - Nigerijští kanonýři dobývají Anglii

0

Líbilo se

16.02. - Tak jako je Ĺ panělsko druhým domovem pro fotbalisty z Argentiny, začíná se anglická Premier League stávat zemí zaslíbenou pro útočníky z Nigérie. Střelecké hody zažívají letos útočníci fotbalové velmoci ze střední Afriky. Anglické fanoušky si podmaňují populární Long Lad, Yak nebo Obagoal.

Rychlost, síla v osobních soubojích, perfektní zakončení – tyto atributy dělají z nigerijských útočníků na poli Premier League poměrně žádané zboží. Africkým fotbalistům všeobecně rychlost nechybí, to je věc známá. Ale to, že Obafemi Martins dokáže zaběhnout stovku za 10,5 sekundy, je mezi fotbalisty skutečná extratřída. I Nwankwo Kanu ukazuje, že ani ve svých třiceti letech mu nedělá problém přesprintovat obránce soupeře. V utkání proti Middlesbrough zakončil úžasný šedesátimetrový únik parádním gólem. Téměř dvoumetrová postava jej předurčuje také k dobré hře hlavou, což z něj dělá kompletního útočníka. Síla v osobních soubojích, ta je zase doménou Yakubu Aiyegbeniho z Boro. Namísto technických fines svého soupeře mnohdy jednoduše přetlačí svým buldočím stylem hry.

Před sezónou měl nejlepší pozici z těchto tří hráčů v klubu právě Yakubu. Po odchodu Jimmyho Hasselbainka mu odpadl další konkurent a stal se útočnou jedničkou Boro. Nastoupil ve všech 27 zápasech v základní sestavě, jako žádný jiný hráč Middlesbrough. Vstřelil jedenáct branek a ukázal se také jako neomylný exekutor pokutových kopů. Ve čtyřiadvaceti letech je „Yak“ stále velmi perspektivní a Riverside Stadium by nemusel být jeho fotbalovým vrcholem.

Kdyby nebylo zranění Michaela Owena, zřejmě by Obafemi Martins nadále jen zaskakoval v hvězdami nabitém Interu Milán. Takto jej však Glenn Roeder vykoupil za deset milionů liber a udělal velmi dobře, neboť ještě nevěděl, že Obagoal bude po zranění dalšího klíčového muže ofenzivy Magpies Ameobiho prakticky jediným použitelným útočníkem. Aby nevybočil z řady, musel si samozřejmě i Martins projít zraněním, když hned při svém debutu střídal pro zranění kolene. Jakmile naskočil zpět do hry, začal okamžitě se splácením přestupové částky. Svými góly vytáhl Newcastle ze dna Premier League a pomohl také k postupu ze skupiny Poháru UEFA. Jeho levačka je obávanou zbraní, své může vyprávět třeba brankářská reprezentační jednička Anglie Paul Robinson, který marně plachtil za jeho projektilem ze dvaceti metrů. Martins si gólové salto letos skočil už celkem třináctkrát.

Pozice Nwankwa Kanua nebyla před sezónou nijak růžová. Ve třiceti letech se stal po skončení smlouvy s West Bromwichem volným hráčem. Zdálo se, že nejlepší léta už má za sebou, ale přesto po něm sáhl Harry Redknapp z Portsmouthu. Tento starý lišák si však dnes mne ruce nad tím, jak dobrý obchod tehdy uzavřel. Spolu s dalším veteránem Andy Colem s ním počítal spíše do role náhradníka za dvojicí LuaLua, Benjani. Dvě branky v prvním zápase sezóny z pozice náhradníka jej však posunuly do základní sestavy, ze které už vypadl jen ve dvou případech. Pompey nyní musí vynaložit značné úsilí, aby se jim povedlo prodloužit se svým nejlepším střelcem stávající jednoroční kontrakt.

Řady nigerijských útočných sil ještě v lednu posílil Julius Aghahowa, kterého vykoupil Wigan z ukrajinského Doněcka. Kdysi velký talent v Ĺ achťoru mírně upadl v zapomnění, na podzim laboroval se zraněními a v oranžovém dresu se ani jednou netrefil. Přestup do Anglie však může být pro tohoto univerzálního ofenzivního hráče novou výzvou. Vzorem mu mohou být jeho reprezentační kolegové.

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články