Zpět na » Premier League » Evoluce Sergia Agüera pod Pepem Guardiolou – Proč nechává Gabriela Jesuse stále ve svém stínu?

Premier League - Evoluce Sergia Agüera pod Pepem Guardiolou – Proč nechává Gabriela Jesuse stále ve svém stínu?

Evoluce Sergia Agüera pod Pepem Guardiolou – Proč nechává Gabriela Jesuse stále ve svém stínu? © skysports.com, fotbalportal.cz - Sergio Agüero

3

Líbilo se

09.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Před osmnácti měsíci se zdálo, že Sergio Agüero ztrácí svou neohroženou pozici útočné jedničky Manchesteru City a na hlavní scénu se dere mladičký Gabriel Jesus. Jenomže k tomu dosud nedošlo a teď to vypadá, že k tomu rozhodně ještě nějakou dobu nedojde. Co se změnilo? Jak Sergio Agüero přizpůsobil svou hru stylu Pepa Guardioly a nyní z toho těží oba i celý klub?

Během posledního zápasu proti Southamptonu jednou skóroval a dorovnal v historické tabulce střelců legendárního Michaela Owena. Má shodně jako on na kontě 150 přesných zásahů. Před ním už je jen Jermain Defoe, Robbie Fowler, Thierry Henry, Frank Lampard, Andrew Cole, Wane Rooney a samozřejmě Alan Shearer. Tedy sedm skutečných bombarďáků a ikon. Sergio Agüero se skutečně dostal do vybrané společnosti. Je devátým hráčem historie Premier League, který dal 150 gólů.

Jedná se o mezník, který odráží jeho vynikající příspěvek anglickému fotbalu. Agüero přišel do Manchesteru City v roce 2011 z Atlética Madrid. Hned pětkrát z pěti sezón překonal hranici 20 branek. Nyní na nejlepší cestě to udělat pošesté. Nedělní trefa byla jeho již sedmou v této sezóně. Za sebou má pouhých 11 kol.

Nedávno se ale zdálo, že jeho úchvatná čísla už nebudou mít dlouhého trvání. Alespoň ne v dresu Manchesteru City. Gabriel Jesus nebyl zpočátku považován za bezprostřední hrozbu pro Agüera, když v lednu 2017 přicházel z brazilského Palmeiras. Ale během několika týdnů se ukázalo, že extrémně talentovaný Brazilec je schopen okamžitě navyknout na tu nejvyšší úroveň a zvládat se na ní prosazovat. Uzmul Sergiu Agüerovi jeho místo a Pep Guardiola jej označil za „budoucnost klubu“.

Pro Agüera byla najednou budoucnost nejistá. V první polovině sezóny zaznamenal 18 gólů v 22 zápasech, ale oni to nebylo pro Guardiolu dostačující. „Dosáhnout na 5 gólů během dvou zápasů je dobrá statistika. Ale musí pomáhat týmu. Nelze jen přijímat míč od spoluhráčů. Musí nám pomáhat při prvotním tlaku, při napadání a také musí hodně běhat,“ uvedl Pep Guardiola na adresu argentinského snajpra.

Poselství bylo jasné, ale až po příchodu Gabriela Jesuse začal Agüero reagovat. A měl také „štěstí“ v tom, že si Gabriel Jesus poranil nohu krátce poté, co se dostal do úžasné formy. Proto mohl jeho zkušenější konkurent pracovat na tom, aby si svou pozici zajistil na delší dobu. Mohl by svou hru více přizpůsobit požadavkům Pepa Guardioly? Mohl by být více než jen střelec?

Už v té době se stal Sergio Agüero ikonou Manchesteru City, i když se teprve chystal oslavit 29. narozeniny. Je důkazem jeho profesionality, co se mu podařilo. Během osmnácti měsíců se skutečně vyvinul z elitního střelce ve všestranného útočníka. Guardiola, který už není bombardován otázkami ohledně Agüerovy budoucnosti, nyní zjišťuje, že se množí dotazy na budoucnost Gabriela Jesuse.

fassaGuardiola teď spíše dostává dotazy na budoucnost Gabriela Jesuse (zdroj: skysports.com)

Zvýšení intenzity Agüera při hře bez míče bylo jednou z výrazných změn. Třicetiletý útočník napadá s mnohem větší energií a čísla to jen dokazují. Podle údajů z Premier League pod Manuelem Pellegrinim naběhal v průměru na 90 minut 9 kilometrů, pod Guardiolou je to kilometrů 10.

V dubnu se Agüero podrobil drobné operaci kolena. Poté bylo jeho zlepšení ještě viditelnější. Bez povšimnutí to nenechal ani Pep Guardiola. „Za tu dobu, co jsem tady, jsem ho takového ještě neviděl. Je v neskutečném stavu. S míčem i bez míče je vynikající. Vše řeší velmi inteligentně,“ pochválil Argentince.

V této sezóně ještě Sergio Agüero nevynechal jediný ligový zápas. To Gabriel Jesus je nyní tím, kdo se na vše dívá ze druhé koleje. Vše je ale jen o herním nasazení, práci v tréninku a fyzické kondici. Agüero přináší Citizens víc, s míčem i bez něj.

Utkání proti Southamptonu bylo dobrým příkladem. Jeho gól znamenal významný mezník, ale k tomu také přidal dvě asistence. U prvního ukázal vytrvalost, když Soarese okradl o míč v šestnáctce Saints a pak jej předložil Sterlingovi. U druhé asistence nesobecky předložil míč znovu svému anglickému spoluhráči z útoku.

Ukazatel gólových přihrávek také dosvědčuje Agüerovu přínosnost. Už má na kontě čtyři. Lepší jsou v celé Premier League pouze Raheem Sterling, Benjamin Mendy a Ryan Fraser. Argentinský útočník přitom potřebuje už pouze 2 asistence k tomu, aby vyrovnal své číslo za kompletní loňskou sezónu. I tady toto zlepšení není náhoda. V posledních čtyřech sezónách je v tomto ohledu neustále v progresu. Vždyť v této sezóně už stihl vytvořit pro své spoluhráče už dvojnásobný počet šancí, než který zaznamenal za celý ročník 2015/2016.

„Nejde jen o to, že dává góly. Vytváří šance, vytváří prostor svým pohybem, nahrává na góly, častěji se potkává s míčem...nikdy se nezastaví,“ žasne Pep Guardiola nad přeměnou Agüera.

dsvdy(zdroj: skysports.com)

Agüero také pomáhá Manchesteru City při držení míče. Zvýšil se počet doteků s míčem, počet jeho přihrávek, úspěšnost jeho přihrávek a naopak se snížil počet driblinků. Bývalý zeť Diega Maradony hraje skutečně efektivněji než kdykoliv předtím. Rozhodující je také to, že jeho progres v jiných oblastech, ve všestranné hře, neznamenal pokles v počtu nastřílených gólů.

V loňské sezóně nastoupil do 25 zápasů a vstřelil 21 gólů. V průměru tedy 1 gól na 94 minut. V této sezóně toto číslo narostlo na 116 minut, ale vše naznačuje tomu, že i v tomto směru vše brzy dožene. V průměru Agüero vyšle na branku 5,7 střel na 90 minut. Více než kdykoliv předtím.

Všechna tato čísla jsou velmi potěšující pro Pepa Guardiolu, ale nejvíce rozhodně pro samotného Sergia Agüera. Po prodloužení smlouvy do roku 2021 je nyní zaručena jeho dříve nejistá budoucnost. Pokud bude v nastolené cestě pokračovat, bude ve střelecké tabulce dostávat pod sebe další a další legendy.

Kam dál?

Více informací o Manchester United naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, youtube.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články