Zpět na » Premier League » Proč je status Manchesteru United, jakožto vysněného klubu, ohrožen

Premier League - Proč je status Manchesteru United, jakožto vysněného klubu, ohrožen

Proč je status Manchesteru United, jakožto vysněného klubu, ohrožen © Daily Star - Paul Pogba

6

Líbilo se

18.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE V době vlády sira Alexe Fergusona se z Manchesteru United stal skutečný fotbalový gigant. Byla to také doba, kdy chtěl na Old Trafford přijít snad každý hráč. Drtivá většina fotbalistů snila o tom, že si zahrají v rudém dresu Red Devils. Jenomže je tomu skutečně tak i nyní? Velkým faktorem jsou samozřejmě peníze. Ale je znepokojující, že zřejmě pouze ony. Úspěch rozhodně není zaručen.

Byl to jeden z těch loajálních slibů, který však toho může zaručit jen velmi málo. Fakticky přesné tvrzení, jehož pravdivost může vypršet prakticky kdykoliv. „Dokud mě neuvidíte v barcelonském dresu, jsem hráčem Manchesteru United. Vždy to budou jen nepodložené zvěsti,“ prohlásil Paul Pogba.

Jednou z teorií je, že jeho agent Mino Raiola něco tvrdí, ale už pracuje na dalších věcech. Už během minulého měsíce trochu naznačil i sám Paul Pogba, když tvrdil, že pokud by řekl vše, co má na duši, mohl by od vedení Manchesteru United schytat pokutu.

Jeden z předešlých velkých transferů Manchesteru United hovořil poněkud uvolněněji. Zatímco Pep Guardiola tvrdil, že Mino Raiola nabízel Paula Pogbu Manchesteru City, Dimitar Berbatov byl v roce 2008 detailně sledován oběma rivaly z Manchesteru. „Můj agent mi o tom řekl, ale já jsem mu odvětil, že ať se ani neobtěžuje mi zmiňovat nějaký jiný klub. Jdu do Manchesteru United. Kvůli tradici, historii, hráčům...všemu. Agent mi řekl, že City nabízí obrovské peníze. To mě ale nijak nepřesvědčilo. Byl jsem jako kůň s klapkami na očích,“ řekl v rozhovoru pro fourfourtwo.com legendární Bulhar. Jeho přání se mu splnilo.

sfsfvBerbatov (zdroj: fourfourtwo.com)

Dekáda rozkladu

Možná je to jen příběh o dvou jedinečných, velmi nepochopených postupech. Pogba, se svým zběsilým agentem, vrozenou touhou po cestování a zdánlivými problémy se José Mourinhem, nemusí být zrovna reprezentantem tohoto týmu, této generace, této části historie United.

A možná to ukazuje rozdíl, který je pro tuto dekádu charakteristický. Berbatov se připojil k panujícím evropským šampiónům, kteří sbírali ligové tituly jako na běžícím páse. Tvrdili konkurenci. Pogba přišel do mužstva, které bojuje o to, aby si vůbec zahrálo Ligu mistrů. Před deseti lety měl Manchester United tendenci vytvářet hvězdy. Nyní je kupuje.

Ale pokud byl Berbatov nenapodobitelný fotbalista, jeho rozhodnutí nebylo jedinečné. O čtyři roky později se do podobné situace dostal Robin van Persie. Také o něj stáli v obou částech Manchesteru. „Dospěl jsem k jasnému závěru. Uvnitř mě je malý chlapec a ten křičí: Manchester United!“, prohlásil tehdy nizozemský útočník, který nyní působí doma ve Feyenoordu.

United byl tím vysněným cílovým klubem pro romantiky, a ne jen pro tyto dva muže, jejichž výmluvnost byla zřejmá na hřišti i mimo něj. Možná, že stále je. Koneckonců do klubu přišlo v posledních čtyřech letech více takovýchto hráčů než v předešlé dekádě. Patří mezi ně Pogba, Ibrahimovič, Lukaku, Sánchez či Di María.

sdfSánchez a Pogba (zdroj: fourfourtwo.com)

Alexis Sánchez, stejně jako Berbatov a Robin van Persie, byl také cílem Manchesteru City. Ale i když to United nepřipustili, peníze jistě hrály jednu z rozhodujících rolí v jeho přestupu. Plat byl důvodem, proč nešel k Citizens. Tam jsou jasně nastavená pravidla. Sánchez je nyní nejlépe placeným hráčem celé Premier League.

Ángel Di María přiznal, že nikdy nechtěl opustit Real Madrid. Old Trafford měla být poslední velkou zastávkou v kariéře Zlatana Ibrahimoviče. Jenomže i on se stal na nějakou dobu nejlépe placeným hráčem Premier League. A Mino Raiola? Ten shrábl neskutečný bonus ve výši 41 miliónů liber, když pomohl dojednat přestup Paula Pogby z Juventusu.

Záležitost peněz

Ten nejhorší závěr pro Manchester United by mohl být, že motiv pro přesun do tohoto klubu už se od idealismu posunul k financím. Od principu k librám a pencím. Od uskutečnění snu k naplnění bankovního účtu. Ostatní se k United připojovali proto, aby naplnili své ambice.

Pokud Paul Pogba skutečně odejde do Barcelony, pak je přesně produktem této situace. Dosud toho v Divadle snů dosáhl rozhodně méně než s Juventusem a také s Francií. Mohlo by to vypadat, že Manchester United se proměnil v odrazový můstek, což je jistě nepěkné přirovnání pro pravděpodobně největší klub na světě.

Ano, David Beckham a Cristiano Ronaldo zvolili cestu do Realu Madrid, když byl Alex Ferguson na vrcholu svých pravomocí, ale odešli poté, co s Manchesterem United vyhráli Ligu mistrů. Pozoruhodnou záležitostí je Carlos Tévez. Ten odešel z United do City kvůli penězům. V rané fázi, kdy klub přebírali šejkové, nebyla pravidla ještě jasně nastavena. Tévez si přišel na pořádný balík.

Zatímco téměř všechny elitní kluby už alespoň jednou pořádně rozbily prasátko a plácly se přes kapsu, Manchester City stále může tvrdit, že podepisuje jen ty, kteří chtějí skutečně přijít. Možná, že došlo ke změně rolí.

Hledání identity

Lákavost pochází od identity. United to dokazovali řadu let. Teď se tak ale jeví jejich rival Manchester City. Možná na tom tak také je Liverpool. Vzhledem k tomu, jak se například odhodlaně snažili o přestup do Liverpoolu Alex Oxlade-Chamberlain a Virgil van Dijk. Chtěli hrát pod Jürgenem Kloppem. Viděli, že klub má jasnou identitu.

Tato kombinace charismatického manažera, ofenzivního herního stylu a pravděpodobnosti individuálního zlepšení vytváří součást toho, proč United začínají být upozaděni. Berbatov se hlásil k „mystice“ a majestátu Manchesteru United. Nebyl to jen plat.

To zapadá do širší otázky o tom, co nyní zastává Manchester United. Kromě toho, že nabízí velké množství peněz, je ochoten utrácet obrovské sumy za velmi známé fotbalisty. Jelikož letos v létě žádná bomba nevybuchla, je jasné, že v tom budou pokračovat. Znovu budou mít připravené balíky pro přestupy i na platy hráčů.

Ano, i v minulosti byli ochotni vysázet za hráče velké peníze. Jenomže stále měl Manchester United onen věhlasný status „cílového klubu“. Přitahoval všechny. Chtěli tam strávit kariéru, stát se legendou. Nebyla to pro ně jen zastávka na pouti...

Kam dál?

Více informací o Manchester United naleznete zde.

Michal Čermák / fourfourtwo.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

prostě smůla ze jak Sir Alex skončil nikdo zajimavej nebyl k mani jen co jsme vyfasovali LvG tak se zase spoustu zajimavych jmen a treneru objevilo a rozebrala si je konkurence a s blízicim se koncem LvG se zase rozebrali zajimavy vyznavaci ofenzivniho kreativniho fotbalu a zbyl na United zase jen ten Mourek :-/ jak prez kopírak stejnej po hodne podobnej styl hry jak LvG pragmaticky roboticky predvidatelny prizemni styl hry :-/ ale nejsem "profi" fotbalový sledovač a fanatik ;-)

Teslator
pents - 19.09. Odpovědět

tenisy - a další kurzové sázení, velmi spolehlivé informace
http://vitexe.blogspot.cz/

pents
cukr - 18.09. Odpovědět

Ty jsi komediant Smajlík 3 Smajlík 3 Smajlík 3

cukr

to už víme nějaký ten pátek Smajlík 7

vl4dc3v3sm1ru
Kuzma - 18.09. Odpovědět

Bohatou historii United nemůže nikdo popřít. Stále je to největší klub v Anglii. Ano, momentálně se nenachází v top kondici, ale stále je to velké lákadlo na přestupy, k čemuž přispívají i přehnané platy.
Ale ruku na srdce, týmy jako např. Liverpool, Tottenham hrají momentálně lepší fotbal jak my, ale k čemu jim to je ? Trofeje žádné !!! Jediný, kdo momentálně vyčnívá nad United jsou City, ale to je tak všechno. Ale všechno taky jednou skončí, jak úspěchy Citizens, tak i krize v United.

Kuzma
balmain - 18.09. Odpovědět

článek pravdivej..."Manchester City stále může tvrdit, že podepisuje jen ty, kteří chtějí skutečně přijít" tohle je ale totální píčovina, možná to platí poslední dva roky, kdy je tam Pep, ale předtím fakt těžko

balmain

Já si slušně rejpnu, ale je to součastnost o čem se v článku píše... a už začínáte mluvit jako fanoušci Liverpoolu.
Byli jste na vrcholu, byli jste TOP klub, ale teď máte jen a pouze slova o historii. Neříkám, že mě těší vidět United tam kde je, ale je to momentální realita, která se může za 3 roky klidně opět otočit.

Bal-lack

A nebo se taky může stát, že 20 let nevyhrajete ligu a naprosto ztratíte jakoukoliv koncepci....

Bal-lack
balmain - 18.09. Odpovědět

ale však já hned na začátku píšu, že je pravdivej..se podívej..ja tohle říkám už od dob LvG, že se k nám nechodí za atraktivním fotbalem ale čistě pro peníze, tam nenajdeš prakticky žádnýho srdcaře v tom týmu

balmain
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články