Zpět na » Premier League » Jak s Mahrezem naloží Pep Guardiola? Najde mu v sestavě Citizens místo?

Premier League - Jak s Mahrezem naloží Pep Guardiola? Najde mu v sestavě Citizens místo?

Jak s Mahrezem naloží Pep Guardiola? Najde mu v sestavě Citizens místo? © theguardian.co.uk, fotbalportal.cz - Pep Guardiola a Riyad Mahrez

4

Líbilo se

11.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Ani Raheem Sterling, ani Kevin De Bruyne nestáli tolik, co on. Nejdražší posilou v historii Manchesteru City se v úterý večer stal Riyad Mahrez. Za alžírského reprezentanta Citizens pošlou do Leicesteru 60 miliónů liber. Mahrezovi se splnil vysněný přestup. Teď jej ovšem čeká hromada práce. Kádr mistrovského celku je pořádně nabitý. Dokáže se propracovat do základní jedenáctky?

Sedmadvacetiletý Riyad Mahrez v sezóně 2015/2016 slavil s Foxes senzační a nezapomenutelný mistrovský titul. Za onu sezónu byl také vyhlášen nejlepším hráčem Premier League. Nyní, po uplynutí dalších dvou sezón, přestupuje do Manchesteru City za 60 miliónů liber. S úřadujícím mistrem Anglie podepsal pětiletý kontrakt.

Stává se první hlavní posilou tohoto léta. Ale je pro Guardiolův tým skutečně vhodný? Je dostatečně kvalitní? Může se porovnávat s Leroyem Saném a Raheemem Sterlingem, kteří opanují křídelní prostory sestavy City?

Góly a asistence

V mistrovské sezóně 2015/2016 nastřílel Riyad Mahrez úctyhodných 17 gólů. Uplynulý ročník pro něj nebyl z tohoto pohledu tak povedený. Ovšem nashromáždil 12 branek a 10 gólových asistencí. To jsou slušná čísla. Ve skutečnosti je to v kombinaci gólů a asistencí nejvyšší číslo u hráče mimo TOP4 za sezónu 2017/2018.

Od začátku sezóny 2015/2016 vstřelilo v Premier League jen osm hráčů více gólů než Riyad Mahrez. Ten zaznamenal celkem 35 přesných zásahů. Pouze pěti hráčům se pak povedlo nasbírat více gólových přihrávek jen pětici hráčů Premier League. Tato produktivita v ofenzivě je hlavním důvodem, proč si jej Pep Guardiola vybral do týmu.

V minulé sezóně v dresu Manchesteru City Raheem Sterling a Leroy Sané dohromady zapsali 28 gólů a 26 asistencí. Riyad Mahrez si může být jistý, že svou produktivitu ještě zvýší, pokud bude nastupovat.

dsv(zdroj: skysports.com)

Místo v sestavě

Pep Guardiola využívá hráče na křídlech k ničivému ofenzivnímu efektu. Bylo tomu tak po celou minulou sezónu. U levé postranní čáry řádil Leroy Sané. Stejnou práci odváděl na druhé straně Raheem Sterling. Díky jejich rychlosti a dovednostem se otevíral prostor i ve středu hřiště pro Kevina De Bruyneho a Davida Silvu. Ti pak excelovali.

Pokud bude Pep Guardiola ve sté taktice pokračovat, mohl by Riyada Mahreze stavět na levou stranu na místo Saného. Ovšem Alžířan je zvyklý navádět si míč z pravého křídla dovnitř hřiště a využívat svou silnější levou nohu. V tomto smyslu je více podobný Bernardu Silvovi. I on je zvyklý působit na levé straně a navádět si míč na pravou nohu.

sfdsv(zdroj: skysports.com)

Tak či onak, Mahrezova schopnost přejít jeden na jednoho bude pravděpodobně klíčová. Guardiola nabádá svá křídla, aby se nebála hrát a přecházela hráče v soubojích jeden na jednoho. Mahrezův driblink je jednou z jeho nejsilnějších zbraní. Podle dat Opty pouze Eden Hazard, Alexis Sánchez a Wilfried Zaha úspěšně dokončili více kliček než Mahrez. Údaje jsou počítány za poslední tři sezóny.

Mahrez je silný ofenzivním hráčem, který přinese nápaditost a rozmanitost do hry Manchesteru City, především na krajích hřiště. Ovšem Pep Guardiola jej může využít i uprostřed. Stejně tak to prováděl v minulé sezóně Claude Puel v Leicesteru.Když hraje pod Vardym, má spoustu volnosti. Je schopen poskytnout mu dobrou přihrávku i rychlé průnikové pasy. Má na to dostatečnou kvalitu a je velmi talentovaným hráčem,“ okomentoval to Puel v říjnu.

Otázka stylu

Riyad Mahrez už toho má za sebou poměrně dost. Jeho čísla jsou známá. Jeho výkony jej předurčují k velkým věcem. Ale jak se vyrovná s tak dramaticky odlišným stylem, který Citizens na rozdíl od Leicesteru praktikuje? Foxes měli držení míče v průměru menší než 50 %. To Manchester City se dostává na průměrné číslo 66 %. V Leicesteru se hrálo převážně na rychlé protiútoky. V City si bude muset Mahrez zvyknout na to, že bude bušit do zavřené a vyztužené obrany.

Je to možná ta největší výzva, se kterou se v dresu Manchesteru City setká. Ale existují i jiné úvahy. V posledních třech sezónách se v Leicesteru vše točilo okolo Mahreze. On byl stěžejní postavou. Ale v Manchesteru City nebude mít stejný status. Tým se nebude spoléhat jen na jeho silné stránky. Spíše by se měl co nejrychleji dostat do „systému“. Aby zapadl mezi ostatní hráče a dostal se na jejich úroveň i na stejnou vlnu fotbalového myšlení.

Je jasné, že Pep Guardiola mu v tom bude hodně pomáhat. Bude chtít, aby se Mahrez co nejrychleji adaptoval na jeho styl. Alžírský reprezentant bude čelit velkému tlaku. Konkurence je obrovská. Každý chce být v základní sestavě. Nebude to mít vůbec jednoduché. Vždyť v minulé sezóně hráči Citizens předváděli takřka dokonalé výkony. Bourali rekordy. Získali 100 bodů. Sterling a Sané patřili ke stěžejním stavebním kamenům úspěchu.

Za poslední tři sezóny vynechal Riyad Mahrez ze 114 zápasů Premier League pouhých pět utkání. To bylo v dresu Leicesteru. Jistě doufá, že bude stejně vytěžován i v Manchesteru City. Ovšem s takovou kvalitou, která kolem něj bude, musí počítat s tím, že na lavičce náhradníků stráví více času než dosud.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Kuzma - 12.07. Odpovědět

Čísla to jsou zajímavá, ale taky se musí brát v úvahu, že u Lišek to byl hlavně on a Vardy. U cityzens je takových hráčů více, takže nebude tolik vynikat. Uvidíme, jak se s tím popasuje.

Kuzma

Myslím,že to Mahrez zvladne a místo v sestavě bude mít jisté. Je to skvělý nákup.

george645418
Eidur - 12.07. Odpovědět

Myslím, že kvalit Saného nedosahuje, ale Sterlinga by posadit mohl. Přece ta malá motorová myš spaluje obrovské množství šancí a výkony má jak na houpačce. Na druhou stranu, Bernardo se mi jevil ke konci sezóny jako to nejlepší ze City, tak s ním to bude vcelku přetlak. Posila skvělá, leč myslím, že trochu zbytečná.

Eidur

Přetlak tam určitě bude,ale jak měli Němci na busu best never rest Smajlík 2

Collector

Super nákup pro City!Rychlostně a technicky skvěle vybavený hráč,jemuž styl City padne jak hrnec na prdel.V nejlepších letech a prověřený Premier league.Sterling by se měl začít obávat

Collector
Aras - 11.07. Odpovědět

Úžasná čísla když vezmeme že hrál u lišek věřím že bude hodně platným členem kádru Smajlík 18

Aras
Reklama
Reklama
Nejnovější články