Zpět na » Premier League » Anfield Road ovládli hosté

Premier League - Anfield Road ovládli hosté

0

03.03. - Vedoucí mužstvo Premier League Manchester United zavítal v rámci 29. kola na liverpoolské Anfield Road a po hektickém průběhu zápasu se mohl radovat ze zisku 3 bodů zásluhou Johna O’Shea, který vstřelil v 91. minutě rozhodující gól a Red Devils si tímto vítězstvím ještě více upevnili 1. místo tabulky.

Přitom Sir Alex Ferguson musel před zápasem řešit nepříjemné problémy s marodkou. Ole Gunnar Solskjaer si zranil koleno a nemohl podobně jako jeho spoluhráč Darren Fletcher, jenž pro změnu v současnosti laboruje s kotníkem, do utkání s Liverpoolem nastoupit. Oproti tomu Rafael Benitez neměl až na dlouhodobě zraněné hráče Garciu a Kewella výraznější potíže s konečnou podobou základní sestavy. Oba týmy čekají příští týden odvety v Champions League a snad kvůli toho bylo na Merseyside k vidění průměrné utkání a velké věci se děly především v druhé půli.

Na Anfield Road se sešlo něco málo přes 44 tisíc diváků, ovšem prvních 45 minut mnoho fotbalové krásy nepobralo. Prakticky první větší šanci si do statistik připsal těsně před úvodní půlhodinou utkání John Arne Riise, který střelou z 25 metrů jen těsně minul Reinovu bránu.

O chvíli nato se blýskl také Craig Bellamy. Velšský bouřlivák obral o míč nejistého Vidiče, ale na hranici vápna si neporozuměl s Kuytem a slibná pozice tak zůstala vniveč.

Liverpool v prvním dějství výborně bránil a United ohrožovali domácího gólmana jen sporadicky. Jejich nejspíš největší příležitost zlikvidoval Jamie Carragher, jenž zblokoval ránu Rooneyho. Do konce prvního poločasu se pak už nic zásadního nepřihodilo a oba týmy odcházeli do kabin za nerozhodného stavu.

Ve druhé půli se herní projev Reds i Manchesteru zlepšil a nabídl příznivcům obou táborů napínavé drama, které vrcholilo až v samém závěru. První velká šance se zrodila po střele Stevena Gerrarda, kterou se ve vápně pokoušel tečovat Bellamy. Naštěstí pro hosty vše vyřešil zavčasu van der Saar. Nicméně jeho úsilí, jak se později ukázalo, bylo zbytečné, neboť případný gól by stejně neplatil pro ofsajd bývalého útočníka Blackburnu.

Po hodině hry liverpoolský tým začínal přebírat iniciativu a důkazem toho byl Riiseho pokus z 25 metrů. Ani norský reprezentant však nulu na ukazatelích skóre Reds nezměnil.

Trenér Ferguson se již déle nemohl dívat na nepříliš dobře fungující ofenzívu United a v 67. minutě Larssona vystřídal Saha. Ĺ védský kanonýr se tím pádem rozloučil s působením v Manchesteru a vrací se do Helsinborgu.

V poslední dvacetiminutovce se díky dění na trávníku fotbalovým divákům doslova tajil dech. Vše odstartovalo zraněním Waynea Rooneyho, který po kontaktu s Carragherem odkulhal za postranní čáru a na hřišti ho musel nahradit John O’Shea. Ten v tu chvíli ještě nevěděl, že jeho gól za několik minut rozhodně celý duel.

S příchodem Sahy se útok Rudých Ďáblů stal o poznání nebezpečnějším a francouzský ostrostřelec na sebe poprvé poukázal 12 minut před koncem, kdy po souboji s Danielem Aggerem skácel k zemi a následně se dožadoval pokutového kopu. Ovšem hlavní rozhodčí Martin Atkinson neměl pro Sahova slova pochopení a penaltu nenařídil. United pak ještě zahrozili hlavičkou Ronalda, ale ani při této šanci se míč mezi tři tyče nevešel.

V posledních minutách hry to na trávníku doslova vřelo. Krátce před vypršením základní hrací doby neudržel nervy na uzdě Paul Scholes a potom, co se ohnal po Alonsovi ho Atkinson vyloučil.

To však nebylo všechno. V 89. minutě spálil největší brankovou příležitost domácích Peter Crouch. Kuyt odcentroval míč na volného anglického forvarda, který si jej zpracoval na prsou a vystřelil. Jeho projektil ovšem neuvěřitelným zákrokem vychytal van der Saar.

Tato neproměněná šance možná zůstala fotbalistům Reds ležet v hlavě déle než by bylo přípustné a 2 minuty před koncem zápasu přišel trest. V 91. minutě rozehrával standardní situaci Cristiano Ronaldo, letící balon si ve skrumáži v pokutovém území Liverpoolu našel právě O’Shea a na tuto dorážku již byl i Reina krátký. Celý Anfield Road najednou oněměl a hosté si posléze zbytek zápasu v pohodě pohlídali.

Manchester si díky vítězství 1:0 upevnil vedoucí příčku v tabulce, zároveň si připsal už páté ligové vítězství za sebou a minimálně do večera bude vévodit Premier League s náskokem 12 bodů před druhou Chelsea, která má ovšem o 2 odehrané zápasy méně. Liverpool naopak i nadále zůstává třetí, ale naděje na dostihnutí Chelsea se začíná pomalu rozplývat.