Zpět na » Premier League » Manchester United si do Liverpoolu přijel pro bod. Chelsea i Arsenal prohrály, Manchester City rozstřílel Stoke

Premier League - Manchester United si do Liverpoolu přijel pro bod. Chelsea i Arsenal prohrály, Manchester City rozstřílel Stoke

Manchester United si do Liverpoolu přijel pro bod. Chelsea i Arsenal prohrály, Manchester City rozstřílel Stoke © premierleague.com - Wilfried Zaha

1

14.10. - REVIEW

Pokud si někteří fanoušci jednoho či druhého klubu před North-West Derby pouštěli archivní videa, která zachycovala bojovnost a nasazení hraničící až s nenávistí mezi oběma kluby, z průběhu zápasu byli pravděpodobně zklamaní. Pokud si někteří vzpomněli Mourinhovy zápasy na hřišti silných soupeřů, nebyli překvapeni. Překvapivý výsledek se zrodil v zápase Crystalu Palace a Chelsea, domácí, kteří dosud nezískali žádný bod a nevstřelili ani jeden gól, porazili obhájce titulu 2:1. Manchester City hokejovým skóre porazil Stoke.

Liverpool FC - Manchester United 0:0

Liverpool FC:Mignolet - Joe. Gomez, Matip, Lovren, A. Moreno - Can, Henderson (C), Wijnaldum - M. Salah (78. Oxlade-Chamberlain), Firmino (87. Solanke), Coutinho (79. Sturridge)

Manchester United:de Gea - A. Valencia (C), P. Jones, Smalling, Darmian - A. Herrera, N. Matić - Young (90+3. Lindelöf), Mchitarjan (63. Lingard), Martial (65. Rashford) - R. Lukaku

Úvod zápasu nabídl typickou taktiku, na kterou týmy Josého Mourinha spoléhají na venkovním hřišti proti silnému soupeři. Manchester United se tak na začátku zápasu stáhl na vlastní polovinu a vyčkával, s čím přijde Liverpool.

Domácí Reds díky tomu více drželi míč na svých kopačkách, seskupenou obranu Manchesteru ale překonávali jen stěží. Jedním z nejaktivnějších hráčů Liverpoolu byl Mohamed Salah, který svým rychlým pohybem dělal obráncům United starosti, ani on se ale do gólového zakončení nedostal, většina jeho střel mířila do středu brány.

Největší šance prvního poločasu přišla v pětatřicáté minutě. Roberto Firmino našel křížným přízemním pasem Joëla Matipa. Obránce Liverpoolu není typickým zakončovatelem, obzvlášť když se jedná o hru nohama. Na hranici malého vápna měl však k dispozici stoprocentní šanci. Jeho zakončení ale neuvěřitelným zákrokem zastavil David de Gea, který špičkou kopačky vykopl míč z brankové čáry. Domácí se následně dostali i k dorážce. Mohamed Salah si počínal až příliš sobecky a vzal šanci Coutinhovi, který by mohl přímo zakončovat. Salah se ale musel s míčem otáčet, a i proto minul bránu.

Manchester poprvé vážně zahrozil až v závěru poločasu. Romelu Lukaku se po rychlé narážečce s Anthony Martialem dostal do pokutového území, svoji střelu ale namířil pouze do středu brány, kde stál připravený Simon Mignolet.

Ve druhém poločase se obraz hry příliš nezměnil. Liverpoolu však v této situaci chyběl ryzí cílový útočník - trojice Coutinho, Salah, Firmino - je sice dynamická a nečitelná, postrádá však typického zakončovatele, který si v přehuštěném vápně United najde a vytvoří prostor pro střelu.

Manchester United silně defenzivní taktiku nezměnil. Lukaku byl odstřižený od zbytku bránícího týmu a změnu nepřineslo ani nasazení Rashforda s Lingardem. Ve druhém poločase tak United ani jednou nevystřelili. Očekávané derby tak skončilo bezgólovou remízou.

Největší šanci zápasu zastavil bravurním zákrokem David de Gea (zdroj: premierleague.com)

Crystal Palace FC - Chelsea FC 2:1

Branky:11. Azpilicueta (vla.), 45. Zaha (M. Sakho) - 18. Bakayoko (Fàbregas)

Crystal Palace FC:Speroni - J. Ward, M. Sakho (C), Schlupp (76. Puncheon), van Aanholt - Cabaye (86. Riedewald), Milivojević, Dann - Zaha, Townsend, McArthur (85. Fosu-Mensah)

Chelsea FC:Courtois - David Luiz, Azpilicueta, Cahill (C) - Moses (40. Zappacosta), Fàbregas, Bakayoko, Alonso - Willian (65. Musonda), Batshuayi (58. Pedro), E. Hazard

Hráči Crystal Palace vstoupily do zápasu velmi aktivně a rychlými výpady po křídlech dělali obraně Chelsea problém. Za počáteční aktivitu byli domácí po zásluze odměněni v jedenácté minutě. Andros Townsend poslal z pravé strany centrovaný balon. Ten se snesl k nohám Yohana Cabayeho, jehož krkolomné zakončení se ještě odrazilo od Césara Azpilicuety. Na změnu směru balónu nemohl gólman Courtois zareagovat a míč se dostal do sítě. Dva měsíce po zahájení nové sezony se Crystal Palace dočkal prvního vstřeleného gólu.

Z premiérového vedení se domácí neradovali příliš dlouho. V osmnácté minutě při rohovém kopu nepokryli Bakayoka, který nikým nehlídaný dostal hlavou míč do brány. I za remízového stavu domácí pokračovali ve své aktivní hře a v samotném závěru poločasu se opět dostali do vedení. V pětačtyřicáté minutě se kolem střídajícího Zappacosty a nestíhajícího Azpilicuety prohnal Wilfried Zaha, který střelou k tyči určil poločasový stav 2:1.

Ve druhém poločase se Chelsea pochopitelně snažila o vyrovnání. Hned zkraje druhé půle dobře vystřelil Fabregas, jeho ránu ale zastavilo břevno domácí brány. V sedmdesáté minutě se po Fabregasově dlouhém pasu dostal za obranu Crystal Palace střídající Charly Musonda. Dvacetiletý mladík ale v zakončení nezachoval klid a v nadějné šanci přestřelil bránu.

Neútočila pouze Chelsea, Crystal Palace a zejména agilní Wilfried Zaha těžil z riskantnější hry soupeře a nabíhal si do otevřené obrany. Další branka už ale nepadla. Crystal Palace tak slaví první letošní góly a body proti obhájci mistrovského titulu.

zdroj: premierleague.com

Manchester City - Stoke City 7:2

Branky:17. Jesus (Walker), 19. Sterling (Sané), 27. Silva (Sterling), 56. Jesus (De Bruyne), 60. Fernandinho (Delph), 62. Sané (De Bruyne), 79. B. Silva (Sterling) - 44. Diouf (Jesé), 47. Walker (Edwards) (vla.)

Manchester City:Ederson - Walker, Stones, Otamendi, Delph - De Bruyne (66. Gündoğan), Fernandinho (73. Y. Touré), Silva (C) - Sterling, Jesus (63. B. Silva), Sané

Stoke City:Butland - Edwards (54. Sobhi), K. Zouma, Wimmer (46. Martins Indi), Pieters - Diouf, D. Fletcher (C), Cameron, Choupo-Moting - Shaqiri - Jesé (46. Afellay)

Manchester City i po reprezentační pauze pokračuje ve své dominantní a efektivní hře. Proti Stoke se Citizens ujali uklidňujícího vedení díky dvěma brankám vstřeleným v rychlém sledu. V sedmnácté minutě se Kyle Walker octl po De Bruyneho přihrávce v malém vápna. Pravý bek Manchesteru nezpanikařil a přihrávkou pod sebe našel Gabriela Jesuse, který skóroval pohodlně do prázdné brány. Už o dvě minuty později domácí vedli o dva góly.

Domácí si opět pohráli s obranou Stoke City. Kolmice Kevina De Bruyneho poslala za defenzivní linii hostů hned tři hráče Citizens. Leroy Sané nezištně přihrál míč Raheemu Sterlingovi, který podobně jako chvíli před ním Jesus skóroval do poloodkryté brány.

Ve dvacáté sedmé minutě se Manchester prosadil potřetí. Raheem Steling převzal křížnou přihrávku přes celou šíři pokutového území. I když mohl zakončovat, raději zvolil přihrávku na doplňujícího Davida Silvu, který upravil na 3:0.

Před koncem poločasu se hosté zmohli alespoň na jednu gólovou odpověď. Jesé v pokutovém území patou sklepl míč pro Dioufa, jehož tečovaná střela rozvlnila síť manchesterské brány.

Brzy po začátku druhého poločasu se Stoke přiblížilo zdramatizování zápasu - ve čtyřicáté sedmé minutě si Kyle Walker do vlastní sítě srazil soupeřův centrovaný balon. Manchester City ale žádné drama nepřipustil a velmi rozhodným způsobem potvrdil své vítězství.

V padesáté šesté minutě se po dalším výborném pasu Kevina De Bruyneho prosadil Gabriel Jesus. Přesně v šedesáté minutě skončila v horním rohu Butlandovy brány pumelice Fernandinha, který zvyšoval na 5:2. Citizens stále neměli dost a nadále pracovali na navyšování skóre. Dvě minuty po Fernandinhově gólu Kevin De Bruyne narýsoval další dlouhý pas, kterým našel rozběhnutého Leroye Saného a ten upravil na 6:2. V sedmdesáté deváté minutě si radost ze vstřelené branky užil i střídající Bernardo Silva. Manchester City tak zvítězil vysoko 7:2.

Watford FC - Arsenal FC 2:1

Branky: 72. Deeney (pen.), 90+2. Cleverley - 39. Mertesacker (Xhaka)

Watford FC: Gomes (C) - Femenía, Mariappa (63. Carrillo), Britos, Holebas - Doucouré, Kabasele - Pereyra (81. Capoue), Cleverley, Richarlison - Gray (63. Deeney)

Arsenal FC: Čech - Koscielny (85. Holding), Mertesacker (C), Monreal - Bellerín, Elneny, Xhaka, Kolašinac - Iwobi, Welbeck (61. Özil) - A. Lacazette (68. Giroud)

Watford byl Arsenalu po celý první poločas důstojným soupeřem. Hra byla velmi vyrovnaná a odbývala se především ve středu hřiště a kolem pokutových území obou soupeřů. Ani jednomu týmu se příliš nedařilo překonat obranou řadu protivníka a dostat se do gólové šance. Úvodní branka i proto padla ze standardní situace. Ve třicáté deváté minutě rozehrával Arsenal, jmenovitě Granit Xhaka rohový kop. Jeho centr se snesl na hlavu nejvyššího muže na hřišti - Pera Mertesackera, který otevřel skóre zápasu.

Ve druhém poločase se domácí za nepříznivého stavu museli více tlačit do útoku, což Arsenalu otevíralo prostor pro brejky. Ve třiašedesáté minutě se po Özilově průnikové přihrávce dostal do vápna Iwobi, jeho zakončení namířené k zadní tyči ale gólman Gomes konečky prstů vytěsnil na roh.

V sedmdesáté minutě si hráči Arsenalu role prohodili. Po Iwobiho přihrávce se Özil octl úplně sám před Gomésem, čas i prostor na zakončení ale nevyužil a nechal vyniknout brazilského gólmana.

Neproměněné šance mohl Özil i celý Arsenal litovat už o minutu později. Watford se dostal do vápna Arsenalu, a přestože kontakt mezi pronikajícím Richarlisonem a bránícím Bellerínem byl minimální, pokud vůbec nějaký, hlavní rozhodčí nařídil pokutový kop. Penalty se ujal střídající Troy Deeney, který bez potíží proměnil a srovnal na 1:1.

V závěru to byl překvapivě Watford, kdo byl nebezpečnější. Ve druhé minutě nastavení tak přišla pro hosty druhá rána, když Tom Cleverly do brány nekompromisně srazil zblokovanou střelu. Watford tak otočil skóre a zvítězil 2:1.

(zdroj: premierleague.com)