Zpět na » Premier League » Je Christian Eriksen nejlepším tvůrcem hry v celé Premier League?

Premier League - Je Christian Eriksen nejlepším tvůrcem hry v celé Premier League?

Je Christian Eriksen nejlepším tvůrcem hry v celé Premier League? © skysports.com, fotbalportal.cz - Christian Eriksen

3

Líbilo se

22.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE V sobotu Tottenham hraje na půdě West Hamu. V základní sestavě Spurs jistě nebude chybět Christian Eriksen. Dánský reprezentant má na začátku této sezóny skvělou formu. Pro Mauricia Pochettina je extrémně důležitý. Jeho přínos pro tým je obrovský. V čem tkví jeho největší síla? Je na své pozici kreativního záložníka nejlepším mužem v celé Premier League?

V srpnu roku 2013 přišel Christian Eriksen do Tottenhamu z Ajaxu Amsterdam za 11,5 miliónu liber. Od té doby pravidelně nastupuje v základní sestavě, i když už se u týmu za tu dobu vystřídali tři manažeři.

Jeho sezónní statistiky jsou posíleny i tím, že Eriksen je schopný zůstat fit po celou sezónu. V posledních třech sezónách si vždy připsal minimálně 35 startů v Premier League. Od srpna 2013 nasbíral úctyhodných 11 653 minut.

Kromě toho, že se mu vyhýbají dlouhodobá zranění obloukem, má i skvělou kondici, což mu také pomáhá. Naběhal toho více než kterýkoliv jiný hráč Premier League. V minulé sezóně během 36 zápasů naběhal celkem 431 kilometrů, to odpovídá deseti maratonům.

Dánský reprezentant se ve všech svých čtyřech sezónách v Premier League vždy umístil v první desítce statistiky počtu vytvořených šancí. Navíc, každým rokem se zlepšuje. V minulém ročníku Premier League byl v tomto ohledu vůbec nejlepší ze všech - pro své spoluhráče vyprodukoval 112 příležitostí.

Není tedy náhoda, že Tottenham v minulé sezóně nastřílel 86 gólů a Eriksen se podílel na více než čtvrtině z nich - sám dal 8 gólů a zaznamenal 15 gólových asistencí.

ag(zdroj: skysports.com)

Co se týče pěti nejlepších ligových soutěží, tak v tomto rámci byl Eriksen v počtu vytvořených šancí i v počtu gólových asistencí na třetím místě. Pětadvacetiletý Dán je opravdu klíčovou postavou Spurs. Jeho kreativita je nepřehlédnutelná.

dghdh(zdroj: skysports.com)

Není divu, že nejvíce z jeho přihrávek těžil Harry Kane. Nejlepšímu střelci minulé sezóny Premier League Eriksen nahrál na 6 gólů. Na čtyři branky přihrál Sonovi a na další tři Dele Allimu.

Stále vzrůstá i jeho podíl na gólech Kohoutů. V sezóně 2014/2015 to bylo 12 gólů. v sezóně 2015/2016 19 gólů a v té minulé již zmíněných 23 gólů.

Nicméně, Barcelona se přes léto zaměřila na získání Philippeho Coutinha. O Eriksenovi se žádné velké debaty nevedly. Ale proč?

Jamie Redknapp k tomu řekl: „Kdyby měl Eriksen tetování, extravagantní účes, pak bychom o něm nepřestali mluvit. Ale on vypadá jako hezký, hodný kluk.“

„Kdyby udělal něco nezvyklého, třeba by předvedl nějakou šílenou oslavu, mluvili bychom o něm. Je to nesmírně talentovaný hráč, ale kvůli jiným hráčům se na něj nedostává. Zaslouží si mnohem větší chválu.“

Takže v jakých oblastech Christian Eriksen oproti konkurenci vyniká? Pojďme se na to podívat...

V následujícím grafu jsou Eriksenovy statistiky porovnávány s průměrným číslem zaznamenaným u záložníků v Premier League v průměru na 90 minut.

ssg(zdroj: skysports.com)

Co se týče vstřelených gólů, je Eriksen hodně před konkurencí. Vstřelil dvojnásobek toho, co průměr všech ostatních. Ukazuje se, že má silnější levou nohu a také střílí branky z větší vzdálenosti.

shd(zdroj: skysports.com)

U statistik přihrávek je na tom Eriksen podobně jako průměr. Za 90 minut vyprodukuje průměrně 56 přihrávek, průměr ostatních je 46. Z těchto přihrávek 47 % směřuje dozadu, 30 % dopředu a zbývajících 23 % do stran. To naznačuje, že dokáže rozdávat míče na všechny strany.

Nicméně, Eriksenovi jistě schází jeden důležitý parťák. S Kylem Walkerem si přihrál dohromady 448x. S nikým jiným nekombinoval častěji. Kyle Walker ovšem přes léto neodolal vábení Manchesteru City.

nf(zdroj: skysports.com)

Mapa jeho aktivity na hřišti dokazuje, že Eriksen dává přednost tomu, aby se nejvíce pohyboval ve středu pole a vpravo na útočné třetině hřiště. Tam může mít ten největší vliv na ofenzivní činnost Tottenhamu.

dgf(zdroj: skysports.com)

Další graf jasně ukazuje, že Christian Eriksen je kreativním hráčem. Nechodí často do soubojů, nepřipisuje si taktické fauly, nezastavuje protiútoky, ani se nepouští do velkých kliček. Jeho úkoly jsou jiné a jasně dané. Na hřišti dělá to, v čem nejlepší. Vytváří šance pro své spoluhráče a diriguje ofenzivu Tottenhamu.

hdhdf(zdroj: skysports.com)

Takže je Eriksen nejlepším tvůrcem hry v celé Premier League? Statistiky nejsou vždy vše vypovídající, ale u tohoto dánského záložníka to jasně naznačují...

Kam dál?

Více informací o Tottenham Hotspur naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Chronic - 22.09. Odpovědět

Ma hezky čísla, ale Ozil je prostě ve vytvořených šancích lepší a to nekope rohy, primaky a hlavně je občas zranenej narozdíl od něj. Škoda že je to takovej lenoch jinak má dar pd boha na to být nejlepší playmaker na světě

Chronic
Eidur - 22.09. Odpovědět

Podle toho,co je v článku, nemá.
Ozil je dle mě jen extrémně přeceňovaný.

Eidur
Kadim - 22.09. Odpovědět

Özila jsem viděl makat naplno naposledy v Realu.

Kadim
Eidur - 22.09. Odpovědět

Hezký článek. Eriksena jsem si vždy nesmírně cenil, více než Kanea.

Eidur
Kadim - 22.09. Odpovědět

Toho bych si uměl představit v Realu Smajlík 4 Bílá mu sluší...

Kadim
Reklama
Reklama
Nejnovější články