Zpět na » Premier League » Je kritika Mesuta Özila spravedlivá? Nebo je jen obětním beránkem?

Premier League - Je kritika Mesuta Özila spravedlivá? Nebo je jen obětním beránkem?

Je kritika Mesuta Özila spravedlivá? Nebo je jen obětním beránkem? © skysports.com, fotbalportal.cz - Mesut Özil

3

Líbilo se

13.09. - NEPŘEHLÉDNĚTE Jen na málokterého hráče jsou tak rozporuplné názory jako na Mesuta Özila. Je jedním z klíčových hráčů Arsenalu, ovšem někteří jej považují za slabinu mužstva Arséna Wengera. Kritikům vadí velké výkyvy Özilovy formy. Ovšem je kritika středního záložníka Gunners opravdu spravedlivá? Nebo se německý reprezentant stává jen obětním beránkem?

Mesut Özil se na začátku této sezóny vrátil do centra pozornosti, když vyslal vzkaz všem legendám Arsenalu, které kritizují současný stav klubu a kádru. Podle něj by měli mlčet a naopak podpořit Kanonýry. Vlna kritiky se znovu zvedla po prohře 4:0 v Liverpoolu.

Další velký test přijde pro Mesuta Özila i pro celý Arsenal už tuto neděli, kdy je čeká duel proti Chelsea. Je skutečně Mesut Özil tak líným hráčem, jak se o něm říká? Opravdu statistiky naznačují, že ve velkých zápasech není vidět? Pojďme se na to podívat...

Je Özil líný?

Lenost je jedním z nejčastějších kritických slov na Özilovu adresu. Řeč těla u osmadvacetiletého německého reprezentanta někdy působí, že je na hřišti nezaujatý, mimo dění a jeho tendence rozhýbat tělo rukama vyvolává u fanoušků frustraci. Zděšení jsou i experti.

Özil tento problém řešil už na konci minulé sezóny. „Někteří lidé se tím zabývají, jiní ne. Někteří lidé sledují mou řeč těla, mě to nezajímá. Jsem to prostě já. Nebudu měnit svou řeč těla. Nebudu ani nějak drasticky měnit svůj styl,“ řekl k tomu záložník Arsenalu.

Arséne Wenger k celé věci dodal: „Je to člověk, který pracuje mnohem tvrději, než si někteří lidé myslí. Ovšem jeho řeč těla jde někdy proti němu.“

hfd(zdroj: skysports.com)

Ale co říkají statistiky? Podle sledovaných statistik Premier League Mesut Özil naběhal v minulé sezóně 329 kilometrů. Z týmu Arsenalu byl v tomto ohledu lepší pouze Nacho Monreal. Celkem Özil zaznamenal 1 759 velmi rychlých intenzivních sprintů. Lepší byli pouze Monreal, Sánchez a Bellerín.

Čísla se ovšem stávají méně působivými, pokud je zprůměrujeme na 90 minut. Mesut Özil v minulém ročníku odehrál celkem 2 847 minut. V průměrném počtu naběhaných kilometrů se pak umístil v rámci Arsenalu na 9. místě. A co se týče počtu sprintů, byl až na 10. příčce. Počítalo se s hráči Gunners, kteří odehráli alespoň 1 000 minut.

Existují však pozoruhodné námitky. Wenger Özilovi úmyslně dává jen minimum defenzivních úkolů než většině ostatních hráčů. Jeho součty jsou tím tedy jistě velmi ovlivněny. Navíc toho Özil odehrál opravdu hodně. Více minut nasbírali jen Alexis Sánchez a Laurent Koscielny.

Ve skutečnosti není divu, že oproti minulé sezóně na začátku té letošní, kdy je Özil ještě relativně „čerstvý“, jeho čísla vzrostla. Z průměrných 10,4 naběhaných kilometrů na 10,8 km. A průměrný počet sprintů vzrostl z 56 na 61.

Zajímavé je také srovnání s Alexisem Sánchezem. Chilský reprezentant je často chválen za své herní nasazení. Přitom ale statistiky ukazují, že v minulé sezóně Sánchez naběhal o 1,5 kilometru méně než Özil. Možná tak má Arséne Wenger o jeho řeči těla pravdu.

Skutečně není Özil vidět ve velkých zápasech?

Özilův špatný výkon proti Liverpoolu při porážce 4:0 znovu otevřel debatu o jeho výkonech ve velkých zápasech. Gary Neville jej například označil za viníka druhého gólu Reds. Stejného názoru byli i mnozí ostatní.

Mesut Özil byl na Emirates Stadium přiveden proto, aby pomohl překlenout propast mezi Arsenalem a nejlepšími týmy Premier League. Ovšem jeho nezapomenutelné výkony proti mužstvům z TOP6 byly k vidění jen zřídkakdy. V sezónách 2015/2016 a 2016/2017 to předvedl při domácích výhrách 3:0 nad Chelsea a nad Manchesterem United. Ale jinak spíše bojoval sám se sebou.

dh(zdroj: skysports.com)

Celkově zaznamenal 5 gólů a 8 asistencí v 31 utkáních Premier League proti Chelsea, Manchesteru City, Manchesteru United, Tottenhamu a Liverpoolu. Nemůže být samozřejmě zcela zodpovědný za špatný výkon celého Arsenalu v těchto velkých duelech, ale velmi nízké procento výher (16 %) v těchto zápasech nevrhá příliš dobré světlo na hráče, který by měl být vůdcem svého týmu a měl by jej posunout na vyšší úroveň.

Příznivci Gunners si také jistě velmi dobře pamatují i řadu neuspokojivých výkonů v zápasech Champions League. Özil nebyl jediným hráčem, který vyhořel při celkovém skóre 2:10 proti Bayernu v loňské sezóně, ale jeho lhostejné chování na hřišti nepřispělo k rozptýlení představy o tom, že se bojí převzít zodpovědnost ve velkých zápasech.

Dělá toho Özil dost?

Martin Keown po porážce 1:0 na půdě Stoke City prohlásil, že Arsenal už nemůže dále pečovat o Mesuta Özila a brát na něj ohledy, ale je skutečně pravda, že Mesut Özil nedělá dost pro to, aby si zasloužil místo v sestavě Arsenalu?

Jeho příspěvek ve hře bez míče je jen minimální. Ovšem pro ofenzivu Arsenalu je Özil klíčový. „Jeho styl je takový, jaký je. Ale jeho zásadním příspěvkem je účinnost. Jeho základní kvalitou je podržení míče a vytváření gólových šancí,“ říká Arséne Wenger.

Özil jistě v těchto statistikách vyniká. Od svého příchodu do Anglie v létě 2013 už vytvořil 401 šancí, 51 velkých gólových příležitostí a zaznamenal 42 gólových asistencí. Nikdo z hráčů Premier League na tom není v těchto statistikách lépe než německý záložník.

hfhf(zdroj: skysports.com)

Byl jen kousek od překonání rekordu Premier League v počtu asistencí za jednu sezónu, když v sezóně 2015/2016 přihrál na 19 gólů. Tento primát dál drží Thierry Henry. V květnu Arsenal vyhrál 2:0 nad Sunderlandem. Mesut Özil v tomto zápase vytvořil 12 šancí. Tím stanovil nový rekord. Pokud by byli zakončovatelé úspěšnější, byl by Özil v těchto statistikách ještě lepší.

Vedle toho je Özil velmi důležitý při „otevírání“ zatažených defenziv. Umí vyprodukovat ty klíčové průnikové pasy. Žádný jiný hráč nevytvořil tolik úspěšných přihrávek v útočné třetině hřiště jako Özil. V této sezóně je to stejný příběh jako v sezóně 2016/2017. I navzdory kritice jeho výkonů proti Stoke a Liverpoolu. Özil už vytvořil 15 šancí a je znovu mezi nejlepšími v celé Premier League.

Mesut Özil se potřebuje zlepšit v počtu vstřelených gólů. Tam je také jeho slabina. Ovšem statistiky naznačují, jak moc je pro Arséna Wengera důležitý. Nyní je na něm, aby to proti Chelsea ukázal. Na Stamford Bridge to bude velký zápas...

Kam dál?

Více informací o Arsenal FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články