Zpět na » Premier League » V Premier League se porcovaly peníze za televizní práva. Nejvíc vyinkasovala Chelsea

Premier League - V Premier League se porcovaly peníze za televizní práva. Nejvíc vyinkasovala Chelsea

V Premier League se porcovaly peníze za televizní práva. Nejvíc vyinkasovala Chelsea © footballfancast.com -

2

Líbilo se

02.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Premier League je natolik bohatou soutěží převážně díky televizním právům. Vysoké příjmy z vysílání vlastních zápasů nemají jen ty nejlepší týmy, značnou sumu peněz dostane i poslední celek soutěže. Právě to dělá z Premier League velmi vyrovnanou a náročnou soutěž.

Peníze, které kluby získávají z televizních práv se skládají ze třech složek - z vysílání v Británii, z prodeje práv do zahraničí a z reklamy. V součtu si tak dvacítka týmů Premier League přerozdělila 2,3 miliardy liber.

Přerozdělování financí získaných za prodej televizních práv v Británii má svá pravidla - 50 % celkové částky je rozděleno stejným dílem mezi všechny kluby - každý klub tak v základu obdrží 35,3 milionů liber. 25 % z celkové sumy je přerozděleno podle toho, jak často se ten který tým objevil v živém přenosu. Zbývajících 25 % je vyplaceno s ohledem na konečném pořadí týmu v tabulce.

Suma, kterou Premier League získala za prodej televizních práv do zahraničí, je 781,8 milionu liber. Tato částka se mezi kluby dělí rovným dílem, každý tým tak obdrží 39,1 milionu liber. Bez rozdílu se vyplácí i příjmy z reklamy, které v součtu činily 95,2 milionu liber. Kluby z této částky získají 4,8 milionu liber.

Nejméně peněz v této sezoně připadlo Sunderlandu, který skončil poslední i v ligové tabulce. Přesto si Sunderland přilepšil o 93,4 milionu liber. Na opačném pólu finanční tabulky se ční ligový mistr, Chelsea. Na klubový účet Blues přibylo díky televizním právům 150,8 milionu liber. Finanční rozdíl mezi prvním a posledním týmem se může zdát propastný, výsledný poměr 1,61:1 je však vůbec nejnižší, co se týče předních evropských lig.

zdroj: skysports.com

Zveřejněny byly i částky, takzvané „Zlaté padáky“, které v posledních čtyřech sezonách inkasují týmy sestupující z Premier League. Reading a Wigan, týmy které sestoupily v sezoně 2012/13, obdržely 16,3 milionu liber. Stejnou částku získal i týmy Cardiffu a Fulhamu, které sestoupily o rok později. QPR se ve zmíněném období podařilo sestoupit hned dvakrát, i proto si londýnský celek přilepšil o 31,2 milionu liber. Podobně na tom byl Norwich, ten však získal ještě o devět milionů liber více. Dva loňští sestupující - Aston Villa a Newcastle - získali podobně jako Norwich 40,9 milionu liber.

Premier League je finančně velmi silná soutěž. Na peněžním prameni však nesedí pouze dvě tři žáby, které se umisťují v ligové tabulce nejvýš. Velké odměny získávají i kluby ze spodních pater tabulky, a to dokonce i poté, co sestoupí. Díky tomu je Premier League jednou z nejvyrovnanějších evropských soutěží.

Ondřej Pražák / skysports.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
conts - 02.06. Odpovědět

kurzové sázení, velmi spolehlivé informace

http://timesen.blogspot.cz/

conts
Panyny - 02.06. Odpovědět

1,61:1 si myslím, že není vůbec špatný .. padnout do druhý ligy a vyfasovat ještě 93,4 milionu liber není vůbec marný

Panyny

Tvl,posledni a padajici tym vyfasne skoro 3 miliardy Kc! Smajlík 5 Nevim kolik je rozpocet komplet cele ceske ligy,ale myslim ze to nebude ani polovina.Kdyz si toto precte trebas pokladnik Sparty,tak mu asi musi byt blbe od zaludku.To je uplne jiny svet Smajlík 4

tomogara
Oliva - 02.06. Odpovědět

Za ty prachy by mohl dojit Alexis Sanchez a verim tomu, ze by z Arsenalu sel rad. 52 za 28 leteho Perisice je moc.

Oliva
Kadim - 02.06. Odpovědět

A Sanchezovi je kolik asi? Perisic je dříč a rozhodně dobrá posila. Nad cenou už dneska nemá cenu uvažovat u žádnýho hráče.

Kadim
Eidur - 02.06. Odpovědět

No tak přece jen si rozmyslíš, jestli koupíš za 120 mega 18tiletého mlaďocha nebo za 50mega hotovou star. Smajlík 7
Jinak si myslím, že Perišič má přestřelenou cenovku, to Sanchéz přiměřenou.

Eidur
DeviI - 02.06. Odpovědět

09:56 Manchester United se přiblížil Perišičovi
Ivan Perišić by mohl být zanedlouho hráčem Manchesteru United. Ten se podle informací "Gazzetta dello Sport" dohodl s milánským Interem na odstupném ve výši 52 milionů eur, přičemž italský celek musí svoji oporu prodat kvůli vyrovnání FFP. (football-italia.net)

DeviI
DeviI - 02.06. Odpovědět

Manchester United je najhodnotnejší klub Európy

Klub Million EUR

1)Man.Utd.- 3,095
2)Real Madrid - 2,976
3)Barcelona - 2,765
4)Bayern - 2,445
5)Man.City - 1,979
6)Arsenal - 1,956
7)Chelsea - 1,599
8)Liverpool - 1,330
9)Juventus - 1,218
10)Tottenham - 1,011

DeviI
Reklama
Reklama
Nejnovější články