Zpět na » Premier League » Proč je Leicester tak odlišný? Není to stylem, je to v rychlosti útoku

Premier League - Proč je Leicester tak odlišný? Není to stylem, je to v rychlosti útoku

Proč je Leicester tak odlišný? Není to stylem, je to v rychlosti útoku © skysports.com, fotbalportal.cz - Claudio Ranieri ordinuje svéráznou taktiku

1

Líbilo se

25.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Způsobů, jak hrát ofenzivní vzrušující fotbal, je několik. Jedním z nich se prezentuje i Leicester. Klub z jihu Anglie uchvacuje fanoušky i fotbalové experty. Stále vládne tabulce Premier League a touží si dokráčet pro svůj premiérový titul. Foxes se vyznačují úplně odlišným stylem než ostatní týmy, které kralují v nejlepších evropských soutěžích. Pojďme se na to podívat.

Vedoucí tým španělské Primera División FC Barcelona má v této sezóně průměrně 62% držení míče. Má na kontě také nejvyšší počet krátkých přihrávek ze všech týmů. Když se podíváme na počet dlouhých přihrávek, tak vedoucí španělské trio: Barcelona, Atlético Madrid a Real Madrid má v této kolonce nejnižší číslo. Je tedy jasné, jaký styl platí ve Španělsku.

Podobné je to v Německu. Bayern Mnichov dominuje. Má v průměru 67% držení míče. Stejně jako Barcelona má nejvíce krátkých přihrávek. Má nejméně dlouhých přihrávek ze všech německých týmů. Lze tady vypozorovat jasný vliv Pepa Guardioly.

lm(zdroj: skysports.com)

Vládce Premier League se tomuto trendu vzpírá. Kontrast je velmi jasný. Leicester má průměrně 43% držení míče. Má nejhorší přesnost přihrávek ze všech prvoligových celků. Méně krátkých přihrávek zaznamenali pouze hráči West Bromwiche Albion.

Foxes se od špičkových mužstev naprosto odlišuje. Jenomže to jim nebrání v tom, aby byli úspěšní. Například takový Arsenal se svým stylem přibližuje Barceloně a Bayernu. Má statistiky podobné. Leicester? Ten se podobá spíše Sunderlandu, který bojuje v Premier League o záchranu.

David Sumpter, profesor aplikované matematiky a autor chystané knihy Soccermatics, píše ve své analýze o tom, že to není styl útoku, co Leicester od všech odlišuje, ale rychlost s jakou Lišky vyrážejí na zteč.

Sumpter se zabýval „nebezpečným prostorem“, ze kterého přichází nejvíce střel a množství kvalitních šancí. Zkoumal tyto situace a sledoval, v jakém prostoru se nacházel míč 30 sekund před tím, než k příležitosti došlo.

V případě Arsenalu byl balón obvykle už v útočné třetině hřiště, většinou na noze kreativního hráče typu Mesuta Özila nebo Santiho Cazorly, kteří se snažili najít volnou cestu k brance. Ale systém Leicesteru je zcela odlišný. Ve skutečnosti se jedná o naprostý extrém.

Foxes se dostávají do šance často tím, že přijde dlouhý míč z vlastní poloviny. Ve skutečnosti, jejich střelám z „nebezpečného prostoru“ předchází v průměru pouze 4 přihrávky. Žádný jiný tým Premier League se do příležitostí nedostává takto přímočaře.

Pro Leicester to znamená rychlý útok. V průměru totiž „letí“ každá přihrávka o 9 metrů blíž soupeřově brance. To je takřka dvakrát větší vzdálenost než u Arsenalu. Také je pozoruhodné, že je to téměř o dva metry více než u kteréhokoliv jiného klubu z Premier League.

slf(zdroj: skysports.com)

Leicester boří zavedené pořádky. Tradiční způsoby přechodu do útoku staví na hlavu. Claudio Ranieri naordinoval svým svěřencům taktiku, která funguje. Možná je čas na změnu. Statistiky ukazují, že i takto lze být úspěšný. Uvidíme, jak dlouho to Liškám vydrží a zda na ně někdo naváže.

Kam dál?

Více informací o Arsenal FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Tak na to snad ani není potřeba nějakou analýzu..Každý kdo je trochu sledoval a "trochu" rozumí fotbalu vidí jak hrají ,rychlý přechod v tempu na bránu ,efektivní zakončování = first in the rank..

AVSuvorov
VeekyCZ - 25.02. Odpovědět

Tak tak

VeekyCZ
Reklama
Reklama
Nejnovější články