Zpět na » Premier League » Co se stalo s Andrejem Aršavinem? Blíží se smutný konec bývalého útočníka Arsenalu

Premier League - Co se stalo s Andrejem Aršavinem? Blíží se smutný konec bývalého útočníka Arsenalu

Co se stalo s Andrejem Aršavinem? Blíží se smutný konec bývalého útočníka Arsenalu © skysports.com, fotbalportal.cz - Andrej Aršavin

3

Líbilo se

23.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE V roce 2009, kdy Andrej Aršavin přestupoval ze Zenitu Petrohrad do Arsenalu, byl stále považován za jednoho z největších fotbalových talentů. Bylo sedmadvacet let a byl na vrcholu sil. Tak co se s ním stalo? Kam zmizel? Co se pokazilo? Pojďme se na jeho příběh se smutným koncem podívat.

Andrej Aršavin toho v Arsenalu po sobě příliš nezanechal, ovšem i tak si jej fanoušci dobře pamatují. Alespoň pro jeho vítězný gól proti Barceloně v roce 2011. Tento okamžik patří k největším, které byly na Emirates Stadium k vidění.

Ruský útočník tehdy rozhodl o domácí výhře 2:1 nad vynikajícím týmem katalánského giganta. Přesto to nakonec na postup do další fáze Champions League nestačilo. Nicméně, Arsenal by dnes večer jistě rád tento výsledek zopakoval.

Pět let od památného večera uplynulo a pro Aršavina je vše jiné. Bývalý ruský reprezentant ukončil své angažmá v Arsenalu v roce 2013. Dnes se píše únor 2016 a Andrej Aršavin dostal výpověď v ruském Kubáni Krasnodar, kde s ním ukončili smlouvu.

„Jestliže dostanu nějakou další nabídku, budu se tím zabývat. Pokud žádná nepřijde, bude to konec mé kariéry,“ uvedl čtyřiatřicetiletý Aršavin.

Ruský snajpr zaznamenal velký pokles ode dne, kdy vstřelil gól Barceloně a svět mu ležel u nohou. Před tím zazářil na EURO 2008. Díky tomu si o šest měsíců později vysloužil přestup do Arsenalu, který jej ze Zenitu vykoupil za 15 miliónů liber.

Pro politiku Arséna Wengera to nebyl vůbec typický přestup. Arsenal však byl v zoufalé situaci. Potřeboval zlikvidovat pětibodovou mezeru mezi ním a top four. Aršavin byl elitní talent, který byl schopen k tomu výrazně pomoci. V Rusku přišel Zenit Petrohrad o svůj talisman. Manažer Dick Advocaat to popsal jako „velmi výhodný lednový obchod“.

Aršavin byl na vrcholu svých sil a jeho příchod měl požadovaný účinek. Ve dvanácti ligových zápasech si připsal šest gólů a sedm asistencí. Pomohl tak Gunners k postupu do Ligy mistrů. Fanoušci byli z Aršavina u vytržení. Jeho čtyři góly na Anfield Road jsou jedním z památných okamžiků celé historie Premier League.

Aršavin si byl vědom svého obrovského talentu, ale nedokázal ho všechen prodat. „V Rusku byl považován za líného hráče, i v dobách své nejlepší formy. Nikdy se mu nechtělo moc běhat. Byl schopen se 60-70 minut po hřišti jen potulovat, ale pak „zapnul“ a udělal něco úžasného,“ říká Artur Petrosyan, ruský fotbalový novinář SkySports.

Andrej Aršavin v následujících dvou sezónách pravidelně nastupoval v základní sestavě Kanonýrů. Ve všech soutěžích odehrál dohromady 91 zápasů a zaznamenal v nich 22 gólů. Ale jeho brilantnost byla k vidění jen zřídkakdy. Bylo vidět, že nepatří mezi nejpracovitější hráče. Jeho kondice nebyla dobrá. Někdy působil na hřišti letargicky a lhostejně. Jako by jeho srdce netlouklo pro Arsenal na 100 %.

„Nikdy nebyl zrovna nejambicióznější člověk. Ve skutečnosti je to problém mnoha ruských fotbalistů. Je to jejich mentalitou. Když dosáhnou na nějaký úspěch, vydělají si dostatek peněz, tak jejich progres se prostě zastaví. Stačí jim to. To je to, co se stalo i Aršavinovi,“ pokračuje Petrosyan.

Přišly spory s fanoušky, což jistě Aršavinovi na popularitě nepřidalo. Poté, co Rusové nezvládli závěrečný duel základní skupiny na EURO 2012 proti Řecku, byli příznivci hodně rozezlení a Aršavin přilil olej do ohně, když prohlásil: „Proč bychom se za to měli omlouvat? Není to náš problém, že jsme nesplnili vaše očekávání. Je to váš problém,“ štěkal kolem sebe.

„Jeho skutečná kariéra skončila po EURO 2012. Před tím byl skutečným hrdinou, byl považován za pravděpodobně nejlepšího ruského hráče v celé historii. Jenomže poté se vše změnilo. Nikdy to nebyl bezkonfliktní člověk. Vždy byly kolem něj nějaké problémy. Ovšem vynahrazoval to tím, že předváděl vynikající výkony. Teď si na něj všichni ukazovali prstem,“ tvrdí Petrosyan.

afln(zdroj: skysports.com)

Aršavin strávil sezónu před EURO 2012 na hostování v Zenitu Petrohrad. Natrvalo se tam vrátil v roce 2013. „Ničeho nelituji, ale musel jsem odejít. Trénujete, ale víte, že stejně hrát nebudete. Z psychologického hlediska to bylo obtížné. Málem jsem upadl do depresí,“ řekl po konci v Arsenalu Aršavin.

Nebyl to úplně šťastný návrat domů. „Byla to myšlenka prezidenta Gazpromu - přivést Aršavina zpátky. Některým fanouškům se to líbilo, ale ti, kteří fotbalu rozuměli a nefandili jen velkým jménům, dobře viděli, co se děje. Věděli, že Aršavin týmu nemohl pomoci. Nebyl toho schopný, i když chtěl. Po návratu z Arsenalu nebyl žádnou hvězdou, byl jen součástí týmu, zapadl do průměru. Nebyl spokojený, ale stále dostával plat okolo 2,5 miliónu eur ročně,“ namítá Petrosyan.

Aršavin se ocitl na periferii zájmu nového kouče André Villas-Boase. Bývalý kouč Chelsea a Tottenhamu potvrdil, že smlouva ruského útočníka nebude po konci sezóny prodloužena. Vypadalo to na konec Aršavinovy kariéry. Jenomže přišlo lukrativní záchranné lano z Kubáně Krasnodar, který sponzoruje ruská vláda.

„Bylo to dva měsíce před volbami, které se v regionu Krasnodaru měly konat. Guvernér myslel na to, že potřebuje propagaci a dobré PR, proto získal Aršavina a Pavljučenka. Ale po volbách guvernér ztratil o klub jakýkoliv zájem a nastaly špatné časy. Teď klub prodává všechny své hvězdy. Má problémy s penězi a zřejmě spadne z nejvyšší soutěže,“ informuje Petrosyan.

lnas(zdroj: pazadeportiva.com)

Aršavin měl smlouvu až do konce sezóny, ale nyní přišla výpověď. Odehrál jen 8 utkání, celkově nasbíral 357 minut. Ani jeden z těchto zápasů neskončil pro Kubáň Krasnodar vítězstvím. Aršavin jen jednou odehrál celých 90 minut. Nezaznamenal ani jeden gól, žádnou asistenci.

Údajně přišly nabídky z Kazachstánu a Makedonie, ale vypadá to, že Aršavin se již hodlá věnovat svému byznysu v Petrohradu.

„Jeho fotbalová kariéra už pro něj není ta nejdůležitější věc. Pokud už nebude hrát, nebude z toho smutný,“ dodává Petrosyan.

A tak končí příběh Andreje Aršavina. Hráče, který před 5 lety rozbouřil Emirates Stadium a zařídil velké vítězství nad Barcelonou. Blíží se nenucený konec jeho kariéry, která mohla být daleko bohatší. Zářil tak jasně, až zhasl úplně.

Kam dál?

Více informací o Arsenal FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
VeekyCZ - 23.02. Odpovědět

Bohužel takhle to někdy chodí, podívejme se na Torrese

VeekyCZ

Torres tenkrát hlavně neměl odcházet z liverpoolu tam se mu dařilo zatímco v chelsea se propadl.Škoda Smajlík 10

Tomguncz

toress sa uz prepadol aj v liverpoole ..pred koncom jeho posobenia..

cica310584
Reklama
Reklama
Nejnovější články