Zpět na » Premier League » 5 důvodů, proč by Chelsea měla Josého Mourinha udržet

Premier League - 5 důvodů, proč by Chelsea měla Josého Mourinha udržet

5 důvodů, proč by Chelsea měla Josého Mourinha udržet © zimbio.com - José Mourinho

3

Líbilo se

04.11. - NEPŘEHLÉDNĚTE Je to hlavní téma všech fotbalových médií. Blíží se konec Josého Mourinha v Chelsea? Mnozí si mysleli, že po porážce od Liverpoolu už půjde portugalský kouč od kormidla. Ten u něj však nadále zůstává. Měl by opravdu skončit? Craig Levy ze SPORTbible přinesl 5 důvodů, proč by Chelsea Mourinha odvolávat neměla. Tady jsou.

1. Před několika měsíci vyhrál Premier League

Ve fotbale je to tak, že se manažer často hodnotí podle jeho posledních zápasů. Na dlouhodobé hledisko se tolik nehledí. Tím pravdivěji to sedí na situaci na Stamford Bridge, kde Roman Abramovič neváhal v listopadu 2012 vyhodit Roberta Di Mattea, i když ten o půlroku dříve vyhrál s Blues Ligu mistrů. Ovšem je třeba připomenout, že José Mourinho před pár měsíci dovedl Chelsea k titulu v Premier League, a to celkem snadno, a navíc ve většině sezóny předváděli jeho svěřenci atraktivní fotbal. Chelsea v lize dominovala. Bylo by pošetilé na to zapomínat. Nedávný úspěch by tak mohl „popravu“ Josého Mourinha odložit. Alespoň do konce aktuální sezóny.

AKFNení to tak dávno, co se Chelsea slavila titul (zdroj: SPORTbible.com)

2. Neexistují lepší náhrady

Vezměme si situaci, že Chelsea se Josého Mourinha zbaví. Kdo by jej měl nahradit? Stále častěji se objevuje jméno Pepa Guardioly. Ale zvládl by španělský kouč prostředí anglické ligy? Dalším hlavním problémem je to, že je smluvně vázán v Bayernu Mnichov, který by jistě v rozběhnuté sezóně neopustil. Pokud by byla možnost, nastala by až po skončení této sezóny.

guPep Guardiola by Bayern jen tak neopustil (zdroj: SPORTbible.com)

Další možnou alternativou je Diego Simeone. Talentovaný kouč, který slavil v nedávné minulosti velké úspěchy s Atléticem Madrid. Ale je stále poměrně nezkušený. A v Chelsea mladým manažerům příliš pšenka nekvetla. Zmiňme působení Di Mattea a Andrého Villas-Boase. Dalším kandidátem je Carlo Ancelotti, který už v klubu působil, ale to by mohlo být viděno jako krok zpět.

3. Je stále jedním z nejlepších manažerů na světě

Je zřejmě zbytečné připomínat Mourinhovy úspěchy, kterých dosáhl s Portem, Interem Milán, Realem Madrid i samotnou Chelsea. Jeho rekordy v neporazitelnosti a podobně. Jeho schopnosti dostat z hráčů vždy to nejlepší, jako to bylo u Drogby, Deca či Thiaga Motty. i přesto dokáží jeho kritici kvůli, vzhledem k těmto úspěchům krátkodobé krizi, zapomenout a Mourinha zatracovat.

Jak s oblibou často říká Alan Shearer: „Forma je dočasná, úroveň je trvalá“. Nikdo by nemohl argumentovat tím, že Mourinho není manažerem té nejvyšší úrovně. Je otázkou, KDY se Chelsea pod Mourinhem zlepší, ne JESTLI se zlepší. Ale pokud se Roman Abramovič odhodlá k odvolání portugalského kouče, mohla by Chelsea potkat dlouhodobá cesta z krize.

4. Odvolání by Chelsea údajně stálo 30 miliónů liber

Důležitým faktorem je také to, že José Mourinho před nedávnem podepsal s Chelsea novou čtyřletou smlouvu. Pokud by s ním londýnský celek rozvázal kontrakt, musel by jej samozřejmě „vyplatit“. Podle zpráv by se mělo jednat až o 30 miliónů liber. Což je cena, za kterou by Chelsea mohla získat velmi dobrého hráče. Navíc, musíme k tomu připočíst i náklady, které by musely být vynaloženy při získání nového manažera. Smlouva pro Guardiolu? Smlouva pro Simeoneho? To by nebylo zrovna nejlevnější. Ani peněženka Romana Abramoviče není bezedná.

5. Jsou problémy Chelsea skutečně jeho vinou?

Je těžké bránit chování Josého Mourinha. Zvláště v této sezóně. Vzpomeňme jen nucený odchod sympatické lékařky Evy Carneiro. Nebo obhajobu chování Diega Costy. Takřka na každou tiskovou konferenci přichází Special One podrážděný. Jeho výroky už nejsou vtipné, ale čím dál více iritující. Ještě v minulé sezóně byl v podstatě miláčkem médií, v tomto ročníku už se o něm píše vesměs jen negativně.

msTakto vysmátého Josého Mourinha na tiskovce v poslední době jen těžko uvidíte (zdroj: SPORTbible.com)

Je těžké říci, kde a zda dělá José Mourinho chyby, co se týče složení týmu. V létě žádná hvězda nedošla. Taktika se nikterak dramaticky nezměnila. Ve skutečnosti jsou problémem Chelsea individuální výkony těch nejlepších, na kterých má stát hra.

Obvykle spolehlivý Branislav Ivanovič na začátku sezóny opravdu předváděl hrozné výkony. Eden Hazard vypadá, jako by byl stále na dovolené. Matič a Fábregas se také s formou dosud nepotkali. A to přitom všichni tito hráči byli v minulém ročníku těmi stěžejními oporami.

Takže, co by měla Chelsea udělat? Pokud bude k dispozici Pep Guardiola, určitě by mu mělo vedení zavolat. V opačném případě by měli nechat dále pracovat Josého Mourinha a doufat, že dá věci do pořádku. Možná by jen Mourinhovi neuškodilo menší proškolení v PR věcech. Občas (v poslední době skoro vždy) totiž působí příliš sebejistě, což se přenáší i na tým. To není ten nejlepší způsob, jak se snažit o změnu. José Mourinho by měl v prvé řadě trochu pozměnit svůj přístup, pak se mohou věci obrátit k lepšímu.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / thesportbible.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Dawer24 - 04.11. Odpovědět

Monako v úterý učinilo londýnské Chelsea překvapující nabídku za manažera Josého Mourinha. Nabídku ve výši 35 milionů liber však vedení Blues odmítlo. Informaci potvrdil akcionář francouzského klu­bu. Smajlík 1

Dawer24
Backo - 04.11. Odpovědět

Ja by som ho tiez nemenil,jedine tak za Carla Smajlík 7 Nech si to odseru radsej hraci po sezone...

Backo

Přesně tak

Bazingaaa
UMBR0 - 04.11. Odpovědět

A 20 důvodů,proč by ho měla vyhodit! Smajlík 3

UMBR0
Jelda33 - 04.11. Odpovědět

jmenuj mi jeden

Jelda33
Pikou - 04.11. Odpovědět

presne..

Pikou
Pikou - 04.11. Odpovědět

co treba 15 misto v lize?..

Pikou
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články