Zpět na » Premier League » Pokles formy Edena Hazarda – Má José Mourinho pravdu?

Premier League - Pokles formy Edena Hazarda – Má José Mourinho pravdu?

Pokles formy Edena Hazarda – Má José Mourinho pravdu? © skysports.com - Eden Hazard si musí Mourinhovu důvěru vybojovat zpět

5

Líbilo se

20.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Chelsea se na začátku nové sezóny, která měla být poutí za obhajobou mistrovského titulu, vůbec nedaří. Velkým problémem je také „forma“ největších hvězd. V čele s Edenem Hazardem. Toho José Mourinho proti Aston Ville dokonce posadil na lavičku náhradníků. Má portugalský kouč pravdu, když kritizuje Hazarda za pokles formy? Pojďme se na to podívat.

Na první pohled to byla rutinní výra Chelsea nad špatně hrající Aston Villou. Ale na druhý pohled už se něco zvláštního přece jen událo. Na domácí lavičce náhradníků totiž seděl Eden Hazard. Muž, který byl v loňském ročníku, který byl pro Blues mistrovský, vyhlášen nejlepším hráčem celé Premier League. Byl to první ligový zápas Chelsea za posledních 18 měsíců, ve kterém Hazard nenastoupil od úvodní minuty. Příčinou má být pokles jeho formy.

José Mourinho vysvětlil své rozhodnutí posadit belgickou hvězdu takto: „Vynechal jsem Hazarda ze základní sestavy, protože dostáváme příliš mnoho gólů. Musíme bránit lépe. Když nedržíte míč, kvalita nic neznamená.“

„Bylo to pouze taktické rozhodnutí, nechat super kvalitního hráče na lavičce, ale vnést do hry taktickou disciplínu a doufat, že tým bude kompaktní. Willian a Pedro odvedli fantastickou práci v defenzívě a dovolili našim záložníkům cítit se bezpečněji. Budu pokračovat tímto směrem, nebo se bude muset Hazard snažit replikovat stejnou práci, jakou odváděli tihle dva.“

Ale je Mourinhova kritika fér? Některé statistiky ukazují, že je na jeho tvrzení hodně pravdy. Aktivita Hazarda v obranné třetině hřiště klesla oproti loňské sezóně o více než polovinu, ze 7 % na pouhá 3 %. Jeho čísla, co se týče držení míče, obranných zákroků a přerušení útoků jsou také slabší.

jdAktivita Hazarda. Vlevo sezóna 2014/2015, vpravo sezóna 2015/2016 (zdroj: skysports.com)

Pokud se podíváme na to, jak se Eden Hazard na hřišti pohybuje, ve srovnání s Willianem a Pedrem, také mu čísla příliš nelichotí. Zatímco Willian za 90 minut průměrně naběhá 65 velmi intenzívních sprintů a Pedro 62, tak Hazard jich má na kontě 56. To by mohl být náznak toho, že odvádí stejnou práci jako jeho kolegové.

ks(zdroj: skysports.com)

Ovšem na druhou stranu, Hazardův pohyb se ve srovnání s minulou sezónou příliš nezměnil. I v loňské sezóně měl průměrně za 90 minut 56 sprintů. Co se změnilo, je to, že Chelsea prohrává zápasy. José Mourinho se chce vrátit ke stylu hry, který Chelsea praktikovala loni.

Hazard byl vždycky výjimkou. Dokáže pracovat ve vysokém tempu a neúnavně zlobit defenzívu soupeře. Je schopen rychlých protiútoků a pak se okamžitě dostat na svou pozici, pokud Chelsea balón ztratí. Juan Mata to nedokázal. Salah by to také nezvládl. Oba v Chelsea skončili. V kontrastu s Willianem a Pedrem, kteří to podle Mourinha zvládají.

Hazardovy schopnosti, podobně jako u Cristiana Ronalda v Realu Madrid, překračují Mourinhův model. Ve výsledku Mourinho vždy postavil systém, ve kterém dostal ze svých nejlepších hráčů to nejlepší. César Azpilicueta byl přesunut na levý kraj obrany, Nemanja Matič ve druhém poločase kryl prostor, který by měl obstarávat Hazard. Matič se odměnil důslednou brilantností v defenzívní činnosti.

Pojďme se podívat na to, jak je Eden Hazard nebezpečný směrem dopředu. Jeho průměrný počet doteků s míčem se výrazně snížil. To je hlavní problém. Klesl i počet jeho povedených kliček, kdy se zbaví protihráče, z průměrných pěti za zápas na pouhé 3 za 1 utkání. Navíc, Hazard ještě neskóroval.

sjfd(zdroj: skysports.com)

Je to alarmující propad. Možná to bude sezóna, ve které se Hazardův progres zastaví. V létě jej Mourinho přirovnával k Ronaldovi. Hovořilo se o tom, že Hazard bude bojovat o Zlatý míč...jenomže teď je všechno jinak. Belgická hvězda se poněkud trápí. I Hazard sám přiznal, že má pochybnosti o tom, zda se může dostat na tu nejvyšší úroveň.

„Ptám se sám sebe, co mohu udělat pro to, abych byl stejný jako Messi nebo Cristiano Ronaldo, dal 50-60 gólů za sezónu. Snažím se, ale uvědomuji si, že já nikdy nebudu skutečný střelec. Není to ve mně. Je to hlavně o hlavě, o mentalitě. Někdy si po vstřeleném gólu myslím: „To stačí“. Nepachtím se po rekordech. Když se mi v každé sezóně podaří vstřelit 15-20 branek, pak budu šťastný.“

I tyto skromné ambice teď vypadají na splnění hodně náročně. Prvním cílem je dostat se zpátky do základní sestavy Chelsea a ukázat Mourinhovi, že Hazard pomůže Chelsea k vítězství. Willian s Pedrem totiž opět vytvořili šablonu kterou Mourinho od křídelních hráčů očekává. Takže Hazard má na výběr.

V posledních dvou sezónách se Eden Hazard stal nejlepším hráčem Chelsea. U Maty Mourinho brzy rozhodl, že španělský záložník nemá vlastnosti na to, aby se přizpůsobil jeho změněnému systému a musel odejít. Hazard by se tedy měl mít na pozoru. Je to pro něj první varování. Pokud nezmění svůj přístup, nebo nezačne předvádět to, co jej zdobilo v minulé sezóně, může se stát, že bude muset Stamford Bridge opustit. Musí si zpět získat Mourinhovu důvěru.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
cmoud - 20.10. Odpovědět

Musím se Muríňovi smát, jak se s každým fotí, že je s ním největší kamarád a pak s ním vyjebe ... Křivák samolibej, ješitnej, ubohej ... Smajlík 14

cmoud
DeviI - 20.10. Odpovědět

Pokud s ním bude Mou takto vyjebávat,nebude to dlouho trvat a opět se vynoří spekulace hala Madrid......

DeviI

ona to už potom moc spekulace nebude..neřekl bych ,že bude Hazard kdovíjakej srdcař ,aby se sebou nechal vyjebávat a neodešel , když bude kloudná nabídka...

MUFC_RedArmy
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články