Zpět na » Premier League » Craven Cottage po dlouhé době slavilo

Premier League - Craven Cottage po dlouhé době slavilo

0

06.05. - Rovných osm zápasů měla v sobotu na programu anglická Premier League. Největším tahákem bylo jednoznačně manchesterské derby, ale jinak byly k vidění další velice pěkné duely jako Aston Villa – Sheffield nebo West Ham – Bolton. + sestřihy z některých utkání

Do Fulhamu přijel Liverpool a podobně jako v předešlém kole i nyní se kouč Benitez rozhodl pošetřit řadu opor. Do hry po náročné odvetě semifinále Ligy mistrů s Chelsea vůbec nezasáhli útočníci Kuyt s Crouchem či kapitán Gerrard. Reds se na Craven Cottage z historického hlediska příliš nedaří a i včera tomu nebylo jinak. Trenér Cottagers Lawrie Sanchez s týmem od svého nedávného příchodu nemohl slavit vítězství, ale včera odpoledne se zdálo, že se nad Londýnem začalo blýskat na lepší časy. V zápase měli hosté jistou územní převahu, kterou po půlhodině hry málem zužitkoval Bellamy, jeho střela však mířila mimo. Velšský reprezentant se stal nejnebezpečnější složkou ofenzívy Liverpoolu a do přestávky Niemiho ještě dvakrát prověřil. Žádný z jeho pokusů ovšem gólem neskončil. Potom dokonce na fulhamském stadionu tekla krev, když se Alonso s Brownem střetli svými hlavami. Prvně jmenovanému se spustila z nosu červená a musel se nechat ošetřit. Ve druhém poločase měl celek z Merseyside na kopačkách asi největší šanci. Bellamy nahrával Fowlerovi, ale ten v brankovišti domácích balon do sítě nedokázal usměrnit. To se naopak podařilo Londýňanům těsně před dovršením sedmdesáté minuty hry. Reina odkopával míč, jenž ve středu hřiště získali fotbalisté Cottagers a na konci následné kombinace, do které se zapojila čtveřice hráčů Fulhamu, stál Clint Dempsey, aby snadno vstřelil svůj první gól za klub od příchodu z USA. Do konce zápasu se pak už nic nezměnilo a domácí přerušili desetizápasovou sérii bez vítězství a pokud v pondělí Charlton neporazí Tottenham mají Sanchezovi svěřenci jistotu nejvyšší soutěže zajištěnou i pro příští rok. Snad jedinou pozitivní zprávou pro mužstvo Reds bylo nastoupení Harryho Kewella, který si zahrál poprvé od finále FA Cupu z minulého roku.

Skupinka sestupujících se začíná oddělovat
Medvědí krok k záchraně udělal West Ham, který porazil na Upton Parku Bolton 3:1. Hlavním strůjcem vítězství byl Carlos Tevez. Argentinec, za jehož neregulérní příchod inkasovali Hammers rekordní pokutu, začíná pomalu ale jistě naplňovat naděje, které do něj byly vkládány. Rodák z Buenos Aires už v desáté minutě ukázal potenciál své pravačky a precizně zahraným přímým kopem poslal Kladiváře do vedení. Jen o deset minut později se skóre měnilo podruhé a opět u toho byl jihoamerický fotbalista. Tevez dal po dlouhém pasu přednost Boa Mortemu, jenž mu nahrál do prostoru, kde nebyl nikdo z hráčů Wanderers a brankář Jaaskelainem podruhé v utkání lomil ruce. Jenže neuběhla ani půlhodina hry a West Ham vedl už o 3 góly. Ani u této akce nemohl chybět nikdo jiný než Carlos Tevez. Tentokrát, ovšem branku nestřílel nýbrž na ni centroval. S proměněním neměl žádný problém Noble, který se u levé tyče boltonské svatyně ocitl zcela sám a nedal gólmanovi Trotters žádnou šanci proti jeho střeleckému pokusu zasáhnout. Ve druhé půli za hosty pouze korigoval chytrou střelou Speed, na vítězství domácích to však žádný vliv nemělo.

Jedno z největších překvapení kola se zrodilo v Readingu, kde tamní celek nečekaně nestačil na outsidera soutěže, už jistě sestupující celek Watfordu. Royals nehráli špatně, ale Sršni předvedli lekci z produktivity. Góly začaly padat až po hodině hry. Nejprve se trefil poprvé od návratu po zranění Marlon King a v 85. minutě pečetil vítězství hostů Shittu, když proměnil v gól skvěle zahraný přímý kop Williamsona.

Svou záchranou misi si včera značně zkomplikoval Wigan. Na JJB Stadium se mu do cesty postavilo Middlesbrough a přestože měli Latics mírnou převahu. Po neproměněných brankových příležitostech museli skousnout porážku a nejspíš také potvrzení pádu do Championship. Přitom to byli domácí, kteří se mohli prosadit jako první. McCullochovu hlavičku po Taylorově centru však zastavilo břevno a pravidlo nedáš dostaneš platilo i včera. Těsně před úvodní půlhodinou zahrávalo Boro po faulu na Dong-Gooka přímý kop, ke kterému se postavil Downing, přesné rozehrání skončilo na nohách Viduky, jenž si pak už věděl rady – 1:0. V nepříliš pohledném utkání nakonec zvítězili hosté a odsoudili Wigan na 95 procent k cestě do druhé ligy. V druhém poločase ještě mohl přidat druhý gól Stuart Downing, v zakončení ale úspěšný nebyl.

Aston Villa na vlně euforie
Martin O’Neill v týdnu obdržel ocenění pro nejlepšího trenéra měsíce a ve stylu oslavy pojali jeho svěřenci sobotní duel se Sheffieldem United. Villans neprohráli již 8 zápasů v řadě a dovršení této bilance dosáhli včera, když rozdrtili Blades 3:0. Začátek střeleckého koncertu birminghamského celku načal Agbonhlahor, když si důrazně vybojoval na hranici vápna Žiletek míč a krásně vystřelil. 3 minuty před přestávkou zaúřadoval Ashley Young. Armstrong na levé straně obrany nevystihl záměr bývalého útočníka Watfordu , ten se po efektní kličce objevil sám před Kennym a přesnou ranou našel místo ke skórování mezi jeho nohama. Domácí byli lepší ve všech směrech a v 59. minutě z jejich převahy potřetí zapršelo. Nádhernou akci na jeden dotek odstartoval Patrik Berger, který si narazil s Carewem a český internacionál poté z první vystřelil k levé tyči branky Sheffieldu. Aston Villa měla smůlu, že svůj brankový účet ještě nenavýšila, ale i tak lze výhru 3:0 považovat za naprosto spravedlivou a zaslouženou. Blades by tak v posledním kole měli porazit Wigan, aby si pojistili prvoligovou příslušnost, protože se 38 body nemají ještě nic jistého.

O Pohár UEFA se ještě strhne lítý boj
Jistotu předkola Poháru UEFA mají po včerejšku fotbalisté Evertonu, kteří poměrem 3:0 udolali Portsmouth. Jen teoreticky je mohou o 5. příčku připravit Reading nebo Bolton. Každopádně Karamelky v sobotu potvrdili, že pátá pozice tabulky jim patří zcela po právu. Pompey sice nehráli špatně, ale ve druhém poločase propadli a během třech minut prohrávali už 2:0. První branku vsítil po faulu Glena Johnsona na mladého Vaughana z penalty Mikel Arteta. David James se nestačil ani pořádně rozkoukat a o několik okamžiků nato lovil balon ze své branky podruhé. Střelcem se tentokrát stal Yobo, který přetavil v branku Fernandesův centr. Ĺ lo vidět, že proměněný pokutový kop očividně poslal Portsmouth do kolen a aby toho nebylo málo v 94. minutě nastavení přidal 3 gól Naysmith a na Goodison Parku tím bylo o vítězství Toffees definitivně rozhodnuto.

Teoretickou šanci na šesté místo tabulky drží s 50 body také Blackburn, kterému zbývají odehrát 2 zápasy a se včerejším vítězstvím 2:0 nad Newcastlem nemusí být boj tak marný, jak se někomu může zdát. I když měly Straky výraznou střeleckou převahu a ohrožovaly Blackburn více než Rovers je samotné, musely se smířit s krutým výsledkem. První ránu do srdcí fanoušků na St. James Parku zasadil krátce před čtvrthodinou hry Benni McCarthy pěkným volejem ve vápně domácího týmu. Michael Owen opět odehrál celé utkání, ale podobně jako proti Readingu ani včera branku nedal. Jeho gólovou hlavičku totiž zneškodnil Samba. Po neproměněných příležitostech udeřil znovu Blackburn. Jmenovitě Jason Roberts, který po finální asistenci Bentleyho vsítil druhý gól Rovers a hosté po výhře 2:0 mohou stále doufat v předkolo Poháru UEFA.

Podrobnou reportáž ze zápasu Manchester Ciy – Manchester United naleznete v článku Manchester ovládli United.

Pozn. redaktora: Zbylé zápasy 37. kola Arsenal - Chelsea a Charlton – Tottenham jsou na programu dnes od 17:00 popřípadě zítra od 21:00. Navíc dnešní londýnské derby můžete sledovat na Fotbalportal.cz on-line.