Zpět na » Premier League » Nová role Michaela Carricka – Mohl by zastávat pozici libera?

Premier League - Nová role Michaela Carricka – Mohl by zastávat pozici libera?

Nová role Michaela Carricka – Mohl by zastávat pozici libera? © skysports.com - Michael Carrick může dostat novou roli

7

Líbilo se

20.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Manchester United zásluhou příchodu Louise van Gaala prožívá několik revolučních experimentů, zejména co se týče herního systému. Po třech měsících se do hry vrací pozapomenutý Michael Carrick, se kterým nizozemský kouč v létě počítal do základní sestavy. Vystává otázka: Kam s ním? Dokázal by zastat roli moderního libera?

Michael Carrick vybudoval svou skvělou kariéru na tom, že v nepřeberném množství variabilních záložníků zastupuje roli jednotvárného hráče. Číhá vzadu, často je spojkou mezi obranou a zálohou. Potichu diktuje tempo. Tuto úlohu plní na Old Trafford již 8 let. Svými výkony si zasluhuje potlesk spoluhráčů i fanoušků.

Ovšem v současné době je situace poněkud jiná. Tlak ze strany příznivců se ještě zvýšil. United stále nepředvádějí ideální výkony. Během léta nastal pro Carricka další velký problém. Kvůli tomu, že se zranil na začátku letní přípravy a bylo jasné, že minimálně 3 měsíce bude mimo hru, musel tuto situaci nový kouč Louis van Gaal řešit nákupem nového hráče. Přivedl si dobře známého Daleyho Blinda z Ajaxu Amsterdam. Van Gaalův krajan, který jeho styl zná velmi dobře ze společného působení v nizozemské reprezentaci, by mohl Carricka vytlačit ze sestavy, i když bude anglický záložník zdravý.

Přesto ještě pro třiatřicetiletého hráče existuje naděje. Oddaný jednomu z nejlepších týmů, které kdy United měli, by mohl Michael Carrick pod Louisem van Gaalem přijmout novou roli. Manažer Red Devils je znám svými inovativními systémy. Ve skutečnosti by mohli být Rudí ďáblové s Carrickem a jeho bohatými zkušenostmi a dobře uzpůsobenými atributy ještě úspěšnější.

S tolika novými příchozími se zlepšené výsledky očekávají téměř okamžitě. Samozřejmě, z Old Trafford neustále zní: „Tyto věci budou nějaký čas trvat.“ Ale čas je přesně to, co Louisi van Gaalovi nebude příliš dopřáváno, když se přivedl rekordní nové akvizice.

Hráči jako Daley Blind, budou mít pro van Gaalovu filozofii zásadní význam. Objevují se jisté náznaky v tom, třiašedesátiletý manažer bude chtít postavit tým právě kolem produktu slavného Ajaxu Amsterdam.

„Daley (Blind) výborně čte hru. Mou filozofii zná naprosto dokonale. Strávili jsme spolu několik let. Bude skvělým doplňkem našeho mužstva,“ uvedl Louis van Gaal po získání svého krajana.

Tato slova zřejmě Michaela Carricka příliš nepotěší, ale ještě není vše ztraceno. Ozývají se hlasy o tom, že by Michael Carrick mohl ztělesnit roli, kterou proslavil zejména italský fotbal. Díky tomu by mohla Carricka kariéra ještě prosperovat, a ne pomalu ale jistě vyhasínat.

V italštině znamená toto slovo „volný“. Libero bylo součástí pevných italských opevněných obran v době slavného catenaccia v 70. a 80. letech minulého století. Libero měl pozici zametače, ale zároveň se snažil diktovat hru z hloubi pole. Touto rolí se proslavili především Franz Beckenbauer či Franco Baresi.

liberoPozice libera (v angličtině sweeper). Dokázal by na ní hrát Michael Carrick? (zdroj: bbc.co.uk)

V novém století došlo k poklesu v potřebě o tento druh hráče. Většinou roste tendence po tom, aby se hrálo pouze na jednoho hrotového útočníka, kterého doplňuje pětičlenná záložní řada společně s ofenzívními krajními obránci. Pozici libera využíval například Otto Rehhagel na, pro něj slavném, EURO 2004. Tuto roli v řecké reprezentaci zastával Čechy nenáviděný Traianos Dellas. Na posledním EURO 2012 to vyzkoušel i Cesare Prandelli v utkání Italů proti Španělsku. Nasazení Daniele de Rossiho na tento post však bylo přijato vesměs negativně.

Je ironií, že Pep Guardiola, vyznávající v Barceloně slavný styl tiki-taka, napálil většinu protivníků tím, že nasazoval moderního libera - Sergia Busquetse. Španělský záložník vyplňoval mezery uprostřed pole a vypomáhal obraně.

Musíte být fantastické vlastnosti na to, abyste dokázali snadno přejít přes hráče a rozvinout nebezpečný útok, nebo mít ve své krabičce nápadů přesné dalekonosné centry na nabíhající křídelní hráče. Michael Carrick působil někdy poněkud „utlumeně“, ale také dokáže rozdávat vynikající pasy a se svými zkušenostmi by to mohl zvládnout.

man blind carrickI takto by mohla vypadat sestava United s Carrickem a Blindem (zdroj: soccersweep.com)

Může být nasazen jako další obránce, jestliže se Louis van Gaal rozhodne zvolit svou známou formaci 5 - 3 - 2, nebo také jako zametač vedle nějakého uznávaného stopera. Carrick je výborný na míči, má dobrou postavu a dokáže řídit hru a dlouhé přihrávky také patří mezi jeho přednosti.

Daley Blind zatím odvádí dobrou práci. Překážkou pro Michaela Carricka by mohl být i jeho věk. Ani jeho loňská forma nebyla nikterak oslnivá a na věk se vymlouvat nemůže. V sezóně 2013/2014 odehrál 29 zápasů, ve kterých úspěšně zastavil soupeře v 61 případech. To Mikel Arteta hned 105x, Steven Gerrard 98x a Gareth Barry 86x. To rozhodně ukazuje na to, že i stárnoucí hráči mají velmi rychlé nohy.

Pro Carricka to opravdu bude složité. Existuje možnost, že se na hřiště postaví společně s Blindem, ale že by mladého Nizozemce vytlačil ze sestavy, je nyní krajně nepravděpodobné. Louis van Gaal bude chtít nově příchozího co nejrychleji a také co možná nejlépe zařadit do týmu, protože jeho post je velmi důležitý pro fungování celé sestavy.

Uvidíme, jak Louis van Gaal s Michaelem Carrickem naloží. Anglický defenzívní záložník, jenž dokáže zastat i pozici stopera, ještě jistě nepatří do starého železa a jeho schopnosti by se Manchesteru United ještě mohli hodit. Minimálně v této sezóně.


Co si myslíte o této nastalé situaci v Manchesteru United Vy? Jak byste s Michaelem Carrickem naložili? Dali byste mu vůbec příležitost? Kde by podle Vás měl nastupovat? V obraně? V záloze? Na nové pozici libera? Nasadili byste jej do základní sestavy po bok Daleyho Blinda, nebo byste dali přednost pouze jednomu z nich? Podělte se s námi o Vaše názory v naší diskuzi i anketě.

Kam dál?

Více informací o Manchester United naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fourfourtwo.com, youtube.com, premierleague.com, goal.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Herrera s jeho dravostí ,neustálým pohybem po celém hřisti a hrou 1vs1 musí být v základu .Když se nad tím zamyslím a to i v letní přípravě tak pokaždé co byl v základu jsme vyhrály ,myslim ,že až na zápas s Leicestrem .

AVSuvorov

Nenehat v základu Herreru je totální šílenost. Když bude dvojka Herrera-Di Maria zdravá, tak je ze základu nikdo nemá šanci vykopat. Carras bude dobrý backup za Blinda a možná ho i vytlačí, ale Herrera je pro nás naprosto klíčový hráč.

mufcronny
Cornero - 20.10. Odpovědět

Presne tak Herrera s Di Mariou maj potencial predvadet skvely veci a do velky miry predvadej takze ti asi jen tak misto neuvolni

Cornero
Kuzma - 20.10. Odpovědět

Carricka bych určitě na lávce nenechal, zkusil bych ho zároveň s Blindem. Dlouhé roky v United odváděl velmi slušné výkony, svou šanci si zaslouží. Kdo ví ? Třeba mu sedne místo libera ...

Kuzma

Ja bych jeho pozici videl spíše na lavce tam je to pro neho ideální i pro United

ILOVEBarcelona
Taibi - 20.10. Odpovědět

to samý jako pique, ten je taky dobrej akorát tak na lávku

Taibi

A proto na te lavce taky je troubo

ILOVEBarcelona

No pro Michaela se role najde o tom nepochybuji buď jako moderní libero, případně stítový záložník.
Jiný to bude ovšem s Fellainim a mě napadla taková myšlenka, jelikož on z pozice klasického záložníka si asi moc v této sezóně řekl bych nezahraje, co ho zkusit na pozici stopera, parametry na to má více než dobré: vysoký, silný v osobních soubojích (trošku neohrabaný), solidní rozehrávka.
Jsem každopádně zvědav, jak jsem v následujících týdnech bude profilovat naše sestava Smajlík 1

GoldareCZ
Reklama
Anketa

Jak byste naložili s Michaelem Carrickem?

Nasadit do zálohy společně s Blindem (10)

Nasadit do zálohy společně s Blindem 45,5%

Nasadit do obrany společně s Blindem v záloze (1)

Nasadit do obrany společně s Blindem v záloze 4,5%

Nasadit na novou pozici libera (2)

Nasadit na novou pozici libera 9,1%

Nasadit do zálohy místo Blinda (1)

Nasadit do zálohy místo Blinda 4,5%

Posadit na lavičku (8)

Posadit na lavičku 36,4%
Celkový počet hlasů: 22
Loading... Uklávám Váš hlas.
Reklama
Nejnovější články