Zpět na » Premier League » Sbohem Sheffielde, možná za rok!

Premier League - Sbohem Sheffielde, možná za rok!

0

14.05. - V Premier League bylo včera na programu závěrečné 38. kolo. Všech 10 zápasů mělo začátek v 16:00 a jednoznačně nejdramatičtější bitva byla k vidění v Sheffieldu, kde se tamní celek utkal s Wiganem o bytí či nebytí v nejvyšší anglické fotbalové soutěži.

Na Bramall Lane byly karty rozdány naprosto jasně. V případě remízy nebo výhry domácích připadla jistota udržení Žiletkám, kdežto Latics museli jakýmkoliv způsobem zvítězit, aby unikli sestupovému pásmu. Wigan nastoupil do utkání s obrovským odhodláním a hrozbu propadu do League Chamionship začal odvracet již po 14 minutách hry, kdy se po několika nahrávkách wiganského celku na polovině Blades dostal míč až ke zcela osamocenému Scharnerovi, který z hranice vápna nedal Kennymu šanci přesnou střelou k pravé tyči – 1:0. Tentýž hráč mohl o chvíli později poslat svůj tým už do dvoubrankového vedení. Jeho hlavička z bezprostřední blízkosti se však do brány nevešla. Ve 38. minutě zničehonic srovnal Sheffield, když si na centr Jagielky naběhl Stead a poslal balon gólovým směrem. Bohužel brankář hostů Politt se snažil tuto přihrávku odvrátit do bezpečí, jenže u míče byl pozdě a se střelcem domácích se střetl tak nepříjemně, že oba aktéři tohoto incidentu museli být ošetřováni a dlouho se nemohli zvednout z trávníku. Poté, co se začalo znovu hrát mohli Sheffieldští strhnout stav skóre na svou stranu, ale Stead podruhé úspěšný nebyl. Na tvářích přítomných diváků bylo znát obrovské napětí kvůli důležitosti utkání. Těsně před přestávkou se ovšem fanoušci Žiletek začali bát toho nejhoršího. V té době fauloval v šestnáctce Jagielka Kilbanea, rozhodčí Dean neváhal a nařídil pokutový kop. Ten s přehledem proměnil střídající Unsworth a Latics mohli jít do šaten s poněkud uklidňujícími pocity. V druhé půli museli dát domácí bezpodmínečně alespoň jeden gól, ale blíže k němu měli především hosté. V 74. minutě byla domácím přisouzena výhoda, když po druhé žluté kartě putoval pod sprchy McCulloch a Wigan byl rázem pod tlakem. Blades však nenašli na obranu Latics recept a po prohře 2:1 se pro letošek loučí s Premier League.

West Ham se zachránil, o Poháru UEFA bylo také rozhodnuto
Kladivářům stačila na Old Trafford remíza, aby se zachránili v soutěži. Jenže svěřenci Alana Curbishleyho nechtěli u dělby bodů zůstat a postarali se o jedno z největších překvapení, když se jim podařilo venku zdolat Manchester United. Vítězný gól tohoto duelu vsítil Tevez. Argentinec prostřelil po odražené střele van der Saara. Domácí měli obrovskou převahu, ale gólová radost jim včera dopřána nebyla. Velké šance neproměnili Richardson, Rooney nebo Ronaldo a Red Devils ani napodruhé Hammers v sezóně neporazili. Kompenzací pro ně ovšem znamenalo převzetí mistrovské trofeje pro letošní rok.

Na White Hart Lane potvrdil Tottenham dobrou formu z posledních zápasů a po velice vyrovnaném boji pokořil hosty z Manchesteru City. Hodně divoký první poločas odstartoval v 10. minutě Keanův gól. Hotspur měli v tu chvíli více ze hry o 22 minut později přidal druhou branku Kohoutů Berbatov. Hosté, kterým už v této sezóně o nic nešlo stihli ještě před přestávkou skóre aspoň Mpenzovou zásluhou zkorigovat, jenže ve druhé půli branku nepřidali a z Londýna odjeli poraženi poměrem 2:1.

Na stadionu Chelsea se představil další kandidát na předkolo UEFA Everton. Blues byli v prvním poločase jasně lepší. Prakticky pořád si vytvářeli dostatek šancí, ale žádná se ujmout nemohla. Netrefil se ani Kalou, kterému stačilo balon na brankové čáře jen tečovat, přesto jeho střela šla nad. V 50. minutě však Vaughan poslal své mužstvo do vedení a Evertonu jako by narostla křídla, protože záhy měl na kopačkách velkou brankovou příležitost znovu Vaughan. Karamelky ovšem Chelsea neulétli, křídla jim totiž krátce před hodinou hry zastřihl Drogba. Zápas se poté už dohrál v relativním poklidu a jak domácí tak hosté mohli být s výsledkem 1:1 spokojeni, přestože více šancí ke vstřelení gólu si vytvořili Modří.

Sedmou příčku zaručující předkolo UEFA si zajistil i Bolton, jenž na Reebok Stadium remizoval 2:2 s Aston Villou. V základní sestavě hostů se objevil i Patrik Berger a ve 32. minutě mohl sledovat, jak Speed po Anelkově přihrávce otevřel střelecký účet zápasu. Neuběhlo ovšem ani 5 minut a skóre bylo po gólu Gardnera opět shodné. Wanderers chtěli vyhrát, což dokazoval gól Kevina Daviese z 58. minuty, který se na dlouhou dobu ukazoval jako poslední branka celého střetnutí. Na závěrečnou dvacetiminutovku se Martin O’Neill odhodlal postavit Luka Moorea, jenž se mu po několika minutách odvděčil krásným gólem z voleje, jímž zajistil Villans bod.

V krátkosti si připomeňme zbylých 5 utkání 38. kola.

Watford doma ve velice nudném zápase uhrál pro ně již naprosto bezvýznamnou remízu 1:1 s Newcastlem. O góly se postarali King a Dyer.

Boj o třetí místo tabulky nakonec vyzněl lépe pro Liverpool, který doma sice jen remizoval 2:2 s jistým sestupujícím Charltonem, ale i přesto mu tento výsledek stačil, neboť na Fratton Parku diváci branku neviděli a hostující Arsenal se s Portsmouthem o body podělil. Díky výhodnějšímu skóre však Reds dosáhli lepšího umístění. I tak oba celky v příštím roce čeká předkolo Ligy mistrů.

Mark Viduka přispěl k vítězství Middlesbrough nad Fulhamem dvěmi brankami, z níž tu druhou vstřelil z penalty. Australskému kanonýrovi v týmu Boro zdatně sekundoval Wheater, který zvyšoval na 2:1. O jediný gól hostů se postaral Simon Davies. Middlesbrough porazilo Cottagers 3:1.

Celkem šest branek bylo v neděli k vidění na Ewood Parku, kde Blackburn hostil Reading, který se ještě teoreticky mohl porvat o předkolo Poháru UEFA. Přestože Rovers v zápase třikrát vedli, třikrát o vedení přišli. Benni McCarthy ve 21. minutě otevíral skóre, aby o 15 minut nato srovnal Seol Ki-Hyeon. Po přestávce se s góly doslova roztrhl pytel. Nejprve v 56. minutě dal druhou branku domácích Bentley, ale jen o několik okamžiků později kontroval Reading gólem Doyla. Blackburn měl v utkání mírnou převahu a Derbyshire z ní stihl krátce po hodině hry profitovat. Jenže Hughesovým svěřencům včera vítězství přáno nebylo. V 77. minutě totiž Gunnarsson vyrovnal na konečných 3:3.