Zpět na » Premier League » UEFA čelí rasismu

Premier League - UEFA čelí rasismu

0

18.06. - Ve včerejším posledním zápase základní skupiny Mistrovství Evropy do 21 let v Nizozemsku mezi celky Anglie a Srbskem došlo k rasistickým narážkám ze strany srbských fanoušků a UEFA tak má podnět k jejich řešení.

Velice nepěkná slova, která na fotbalový trávník a vůbec do života nepatří, si včera musela vyslechnout dvojice Angličanů ohledně svého původu od srbského obecenstva.

Nedum Onuoha čelil narážkám na svou černou barvu kůže v průběhu prvního poločasu na Goffert Stadionu v Nijmegenu, Justina Hoyteho celá záležitost postihla při odchodu do tunelu na konci zápasu.

Vedení UEFA zatím čeká na oficiální zprávu z utkání, díky níž se v následujících dnech rozhodne, jaké budou hrozit postihy.

„Je to skvělý mladý fotbalista a to nejen jako fotbalista. Mám o něm informace z první ruky a vím, že pochází z velké rodiny. Má v sobě kredit, který je pro anglický národ prospěšný. Je to silný charakter, což je případ většiny našich hráčů. Řekl jsem jim, co je všechno na reprezentační úrovni čeká,“ okomentoval trenér anglické jednadvacítky Stuart Pearce rasistické poznámky na Onuohovu adresu.

Srbsko procházelo před zápasem s Anglií turnajem bez ztráty bodu a jeho fanoušci zřejmě neunesli branku Leroye Lity, jenž už po pěti minutách poslal hlavou Albion do vedení. V 76. minutě pečetil vítězství Angličanů na konečných 2:0 Matt Derbyshire. V samém závěru se pak nechal hloupě vyloučit Tom Huddlestone za výčitky směrem k rozhodčímu, ale na 3 body Anglie to nemělo žádný vliv. „Říkal jsem mu, že se toho musí vyvarovat. Je špatné, co udělal,“ dodal Pearce k Huddlestoneovu řečnění.

„Rasismus je rozhodně špatná věc. Neslyšel jsem všechno, protože jsem se musel soustředit na hru. Během mé kariéry jsem si zahrál proti hráčům ze všech koutů světa a rasismus je špatný,“ přidal se trenér Srbů Miroslav Djukic.

Anglie se po nedělní výhře nad Srbskem umístila na druhé příčce tabulky základní skupiny právě za svým víkendovým soupeřem. Třetí skončila po vítězství 3:1 nad Českou republikou Itálie, kterou čeká baráž o olympijské hry. Albion si postupem do semifinále zajistil právo startu v Pekingu již s předstihem. Semifinálové dvojice vytvořili Anglie s Nizozemskem a Srbsko s Belgií.

Anglie U21 - Srbsko U21 2:0 (1:0)
Branky: 5. Lita, 76. Derbyshire
Sestava Anglie: Carson, Hoyte, Baines, Taylor, Reo-Coker (Huddlestone 87), Richardson (Routledge 82), Nugent, Milner, Lita (Derbyshire 69), Noble, Onuoha
Sestava Srbska: Kesic, Rnic, Kacar, Drincic, Babovic (Rakic 47), Pavlovic, Ivelja, Basta, Rajkovic (Ivanovic 82), Zoran Tosic (Kolarov 67), Petkovic
Žluté karty: Milner - Zoran Tosic, Kacar
Červená karta: Huddlestone
Návštěva: 9 133 diváků
Rozhodčí: Kircher Knut (Německo)