Zpět na » Premier League » Pauza skončila, jde se hrát!

Premier League - Pauza skončila, jde se hrát!

0

12.08. - Premier League se včera probudila z letního spánku a srdce mnoha fanoušků zaplesalo radostí. Program prvního kola odstartoval od 13:45 utkáním nováčka ze Sunderlandu s Tottenhamem a pokračoval dalšími šesti sobotními zápasy. A že se bylo na co dívat!

Souboj bývalých kolegů
Na jedné straně Sammy Lee, na druhé jeho bývalý nadřízený Sam Allardyce. V duchu starého partnerství se na Reebok Stadium odehrál duel mezi domácím Boltonem a Newcastlem. Vždyť posledně jmenovaný vedl Wanderers v předchozích osmi sezónách a klub opustil v závěru té minulé, aby se ujal právě Strak. Ĺ lo vidět, že Allardyce znal dřívější svěřence jako své boty a vyrukoval na ně s hrou, díky které se v první půli nedostali prakticky k ničemu.

Newcastle i přes řadu zraněných postavil to nejlepší, co měl k dispozici a od úvodního výkopu zápasu černobílí zatápěli svému soupeři pořádně pod kotlem. V první šanci sice Viduka selhal, ale v 11. minutě se už on s celým týmem mohl náležitě radovat. Hosté zahrávali přímý kop z dobrých 30 metrů a N’Zogbiův centr se nakonec ukázal být docela chytrou střelou, protože propadl přímo do sítě – 0:1. I v dalších chvílích bylo evidentní, kdo je na hříšti pánem. Bolton zaostával za Newcastlem téměř ve všech herních činnostech a není divu, že o deset minut později se opět měnilo skóre ve prospěch Magpies. James Miller z levé strany centroval do malého vápna domácího celku, kde míč zpracoval a následně vystřihl nádherné nůžky Obafemi Martins. Jaaskelainen neměl nárok.

Trotters poté mohli snížit. Zkušený harcovník Gary Speed zkoušel po závaru propálit hradbu těl před sebou, jenže nová česká akvizice v dresu Newcastlu David Rozehnal se stačil do jeho střely položit a zároveň ji i zneškodnit. Speed se pak ještě dožadoval penalty za domnělou ruku, ale protesty byly marné. Že pravidlo „Nedáš dostaneš“ platí v anglickém fotbale dvojnásob, se domácí přesvědčili ve 27. minutě. Střelec druhé branky Martins se řítil v tandemu s Vidukou k Jaaskelainenově svatyni, potáhl si balon směrem do středu a vypálil. Bez teče obránce Fayeho by finský brankář tento pokus asi vykryl, ovšem kontakt s nohou senegalského zadáka změnil trajektorii letu tak nešťastně, že Jussi Jaaskelainen si ve své bráně musel připadat do počtu – 0:3. Po 45 minutách hry a nějakých drobných nastavení odcházeli do kabin daleko šťastnější hosté.

Jestliže v prvním poločase dominovalo mužstvo z Tyneside, na začátku druhého měli herní iniciativu pevně ve svých rukách hráči Wanderers. Nejprve v dobré pozici neuspěl Speed, potom se ale hrálo systémem nahoru dolů a z jednoho boltonského brejku zapršelo. Gavin McCann vybojoval na vlastní polovině balon, následně jej poslal na Nolana, který skvělým pasem našel Anelku. Rychlých pár kroků, jesličky Harperovi a na Reebok Stadium to s domácími vypadalo hned o něco více nadějněji. Jenže okolo 70. minuty jako by zápas skončil. Newcastle vsázel vše na obranu a zabetonoval území kolem velkého vápna, takže na hřišti se rozhostila fotbalová nuda. Dokonale zorganizovaná defenzíva nepustila Bolton do žádné vážnější příležitosti a Magpies si již vítězství 1:3 vzít nenechali.

Keane v Premiership debutoval jako trenér
Do posledního místa zaplněný Stadium of Light čekal na zápas nováčka ze Sunderlandu s Tottenhamem. Roy Keane se poprvé s dirigentskou taktovkou ukázal v Premier League jako trenér a okamžitě uspěl. V prvním poločase se oba týmy bály něco vymyslet a jestli se někdo dostával alespoň k náznakům šancí, tak to byli fotbalisté Black Cats. Yorke s Murphym však úspěšní nebyli. I v druhé půli se hrál opatrný fotbal a přituhovat začalo až s posledními minutami. Drtivý tlak Sunderlandu načal v 88. minutě Etuhu, který spálil možná ještě více než stoprocentní šanci, poté co ze tří metrů napálil Robinsona pouze do noh. Běžely závěrečné sekundy nastavení, když se štěstěna přece jenom přiklonila na stranu domácích. Střídající Chopra se dostal ve vápně Kohoutů k míči a přesnou střelou k levé tyči rozradostnil tribuny na sunderlandském stadionu. Roy Keane si tak hned v úvodním zápase v Premier League na trenérské lavici zapsal první výhru coby hlavní kouč.

Liverpool načal sezónu vítězně
Nádherný fotbal lahodící oku fotbalového fanouška byl včera k vidění i v Birminghamu, kde Aston Villa přivítala Liverpool. Hosté naplno ukázali potenciál svého kádru, který místy na Villans vyvíjel velký tlak. Ukazatele skóre se poprvé měnily ve 31. minutě. Nová posila z Atletika Madrid Fernando Torres tváří v tvář gólmanu Taylorovi ještě úspěšný nebyl, jeho střela se však zakutálela až ke Kuytovi, jenž instinktivně vracel balon před bránu. Laursen si ovšem počínal neobratně a Nizozemcův pas nasměroval za záda svého brankáře. Liverpool tedy vedl 0:1. Po přestávce se do šancí začala pomalu dostávat i Villa. Jak Petrovovi tak Gardnerovi se ale zaúřadovat nepodařilo. V 74. minutě stáhl Benitez Pennanta a nahradil jej novou letní akvizicí Babelem. Ten se mu mohl odvděčit již po pár minutách pobytu na hřišti, jeho pumelici z hranice vápna ale Taylor vytěsnil do bezpečí. O deset minut později bylo dokonce vyrovnáno. Carragher zahrál v pokutovém území rukou a hlavní rozhodčí Riley neváhal a nařídil penaltu. S tou si poté hravě poradil kapitán Barry a na Villa Parku se začínalo od znova. Konečnou podobu výsledku však dal jen o několik okamžiků nato Gerrard, který už poněkolikáté ukázal, proč si Reds tolik cení jeho pravačky. Anglický reprezentant čítankově zahrál standardní situaci ze 30 metrů. Gerrardova střela se vešla přímo do šibenice svatyně Villans, takže Aston Villa – Liverpool nakonec 1:2.

Citizens brali na Upton Parku 3 body
Během léta nezůstal v Manchesteru City kámen na kameni. Klub má nového vlastníka, vede jej Sven Goran Erikson, který nakoupil řadu posil. První zkoušku sezóny s West Hamem, jenž rovněž mocně posiloval, však zvládli hosté na výbornou. Rolando Bianchi několik minut po úvodní čtvrthodině nasměroval City k vítězství, když zužitkoval nahrávku Elana a překonal Greena. West Ham měl jistou územní převahu, ale těžit z ní nedokázal. Největší brankovou příležitost spálil uzdravený Ashton. V 87. minutě pak pojistil vedení hostujícího týmu po spolupráci s Onuohou další novic Geovanni a radost manchesterských fanoušků nebrala konce.

Derby na úvod remizovalo s Portsmouthem
Nováčkovi Derby County se v duelu s Portsmouthem mnoho šancí nedávalo. Co se týče zázemí nebo kádru, je mezi těmito kluby diametrální rozdíl. V sobotu na Pride Parku ale žádný vidět nebyl. Domácí byli Pompey více než důstojným soupeřem a že tento fakt není jen plácnutím do větru, potvrzuje pohled do statistik zápasu. Ovšem pojďme si utkání rozebrat pěkně od počátku. Neuběhlo ještě ani 5 minut od úvodního výkopu a Rams šli překvapivě do vedení. Oakley se pěkně opřel do voleje a James poprvé musel lovit balon ze své sítě. Rychlý gól přispěl k dobrému tempu a divákům se musel fotbal líbit. Zvlášť, když ve 27. minutě zásluhou Mwaruwariho padl druhý gól. Devětadvacetiletý útočník po přihrávce Nugenta zasunul míč pod brankářem Bywaterem a do šaten se šlo za remízového stavu. Ve druhé půli sice aktivita obou protivníků trochu polevila, ale adrenalin vlil do krve přísedících na tribunách stadionu Derby časový úsek mezi 83. a 84. minutou. Nejprve se trefil Utaka, ovšem ručička hodinek se neposunula ani o celých 60 vteřin dopředu a bývalý hráč Blackburnu Andy Todd svou hlavičkou vyrovnal na konečných 2:2.

Karamelky měly sladký úvod
V téměř nezměněném složení oproti minulému ročníku vyběhli k domácímu zápasu s Wiganem hráči Evertonu. Wigan se oproti svému soupeři představil hned s několika novými tvářemi v sestavě, mezi kterými nejvíce vyčníval Jason Koumas. Ještě více však musel zaujmout středopolař Toffees Mikel Arteta, jenž podal skvělý výkon a své spoluhráče neustále posílal do šancí. Již ve 26. minutě nasměroval Everton k vítězství Leon Osman. Hilbert přesně odcentroval a pravý záložník Karamelek měl usnadněnou úlohu – 1:0. Největší nebezpečí v podání hostů hrozilo od Emila Heskeyho, který zaměstnával obránce Toffees a také brankáře Howarda. Vyrovnaná hra pokračovala až do 75. minuty, kdy ve vápně Latics odvedl medvědí práci Andy Johnson, předložil balon Anichebemu a rázem to bylo o dvě branky. O kosmetickou úpravu se postaral deset minut před koncem Sibierski. Na výhru Evertonu to však již žádný vliv nemělo.

Blackburn urval vítězství v Middlebrough
Na Riverside čekalo na Blackburn Middlesbrough. Na domácím stadionu se Boro většinou daří, ale včera přišla pohroma. Po půlhodině hry sice zužitkoval přímý kop Stewart Downing a nic tedy nenasvědčovalo tomu, že by Middlesbrough mělo zápas ztratit. Vše důležité se ale odehrálo až v poločase druhém, kde se trenér hostů Mark Hughes předvedl skvěle v roli stratéga, neboť mu dokonale vyšla střídání. Devět minut po hodině hry se trefila po perfektní spolupráci s Bentleym nová letní posila Roque Santa Cruz, která předtím zastoupila McCarthyho a čtvrthodiny nato udeřilo i z kopaček dalšího střídajícího Matta Derbyshirea, který mířil přesně z první. Do konce zápasu se pak již nic závažného nepřihodilo, takže dílo zkázy pro Boro bylo dokonáno. Situace je pro domácí o to horší, že přízrak z minulé sezóny je pronásleduje i letos. Navlas stejný průběh mělo totiž i první utkání uplynulého ročníku s Readingem, kde Middlesbrough také přišlo o jednogólový náskok a nakonec prohrálo 1:2.

Pozn. redaktora: Zbylé tři utkání prvního kola Arsenal - Fulham, Chelsea - Birmingham City a konečně Manchester United - Reading, jsou na programu dnes od 13:00, 14:30 respektive 17:00.