Zpět na » Premier League » Citizens, nebo Cottagers?

Premier League - Citizens, nebo Cottagers?

0

Líbilo se

04.08. - Ve znamení změn se neslo léto 2007 v Manchesteru City. V nadcházející sezóně možná nebude v Premier League jiný klub, který bude tak pečlivě sledován jako Citizens. Nový vlastník, nový manažer, noví hráči. Kam až sahají ambice klubu, ve kterém během dvou měsíců nezůstal kámen na kameni?

Nová historie klubu se začala psát dne 6. července 2007. Tehdy získal 75% podíl v klubu bývalý thajský premiér Taksin Ĺ inavatra, ruku v ruce s ním byl jmenován novým manažerem Sven Göran Eriksson. Plány byly velkolepé. Klub se především dočkal doslova „koňské“ finanční injekce. „Když kupujete loď, musíte mít pořádný motor. Může to stát 20, 30, možná i 50 milionů liber,“ vyrazil fanouškům dech Ĺ inavatra předpokládanou výší rozpočtu na nové posily. „O klubu jsem toho slyšel hodně, v Anglii má velkou tradici a bohatou historii. Lidé říkají, že je něco jako „spící obr“. Toho obra chci probudit,“ nabudil příznivce Citizens.

Jak řekl, tak učinil. Dosavadní Erikssonův účet čítá hodně přes 40 milionů liber a devět nových hráčů. A další ještě přijdou. „Sven dělá velmi dobrou práci. Ukazuje se, že on je tím rozhodujícím faktorem, proč si hráči vyberou tento klub. Jeho jméno má velkou sílu. Pokud bude potřebovat další peníze, bude je mít,“ sklízí švédský kouč pochvalu. Paradoxní je, že do klubu s anglickou tradicí zatím nepřivedl ani jednoho domácího hráče. Chorvat, Ĺ paněl, Ĺ výcar, dva Italové, dva Brazilci a dva Bulhaři. Angličan, popř. Brit žádný. Přitom ze svého pětiletého působení u anglické reprezentace by měl mít dobrý přehled i dobré kontakty. V čem je tedy problém? „Samozřejmě je spousta dobrých anglických hráčů, o tom nepochybuji. Ale když chcete ty nejlepší mladé Angličany, jsou předražení. Nemusí se nám podařit přivést žádného. Ale i tak budeme mít na soupisce osm nebo devět Britů, to není špatné číslo,“ vysvětluje Eriksson.

Na Erikssonovu obranu lze říci třeba také to, že nakupoval se zpožděním. Zatímco ostatní manažeři vzali přestupový trh útokem okamžitě po skončení sezóny a rozebrali například téměř všechny volné hráče, Ĺ véd se na trhu objevil až když byl přebráno. Miliony tedy putovaly za hranice Britských ostrovů. Navíc se proslýchá, že někteří domácí fotbalisté mají klub ještě opustit. Jmenovitě Danny Mills, Darius Vassell nebo Ishmael Miller. Eriksson stojí vlastně na rozcestí. O Citizens je známo, že dlouhodobě staví tým na vlastních odchovancích, což se v dnešní době už příliš nenosí. I pro tuto sezónu jsou pro A-tým připraveni další mladí fotbalisté – záložník Michael Johnson nebo útočník Daniel Sturridge. Buď bude porušena dlouholetá tradice a padne i jedna z posledních bašt odchovanců, nebo dostanou mladíci příležitost i v konkurenci zahraničních hvězd.

Základní sestava se rapidně promění. Nákupy ještě nejsou u konce, ale už teď je docela dost dobře možné, že Citizens budou následovat příklad Arsenalu a v základní jedenáctce bude Angličanů jako šafránu. Dobrou pozici v týmu mají snad jen beci Richards s Onuohou. V úvodním duelu proti West Hamu tudíž může vyběhnout třeba takovýto tým: Isaksson – Onuoha, Dunne, Čorluka, Richards – Petrov, Elano, Dabo, Geovanni – Bianchi, Božinov. Sobotní generálka proti Valencii může napovědět více. „Máme týden na to, abychom z toho všeho, co tu máme, udělali tým,“ vzhlíží k začátku sezóny devětapadesátiletý stratég.

A kam tato mezinárodní směsice míří? „Tuto sezónu bychom měli být schopni skončit v první desítce. Tu další v první šestce a kvalifikovat se do pohárů. Počítám s tím, že první rok bude seznamovací, ale během tří let očekávám úspěch,“ klade před Erikssona a celý tým odvážné cíle Ĺ inavatra.

V nové sezóně bude velmi zajímavé sledovat, jak dopadnou rozdílné přestupové strategie jednotlivých týmů. Manchester City například výrazně kontrastuje s Fulhamem. I v londýnském týmu je nový manažer – Lawrie Sanchez, který si tým přebudoval k obrazu svému a nakoupil poměrně dost nových hráčů. Jenomže zvolil zcela odlišný přístup, všichni nově příchozí totiž pocházejí z Britských ostrovů. Důvod je jediný – hráči ví, do čeho jdou, znají veškerá specifika anglické kopané. Také ve Fulhamu pomýšlejí na první desítku a do tří let na poháry. Oba kluby stojí na stejné startovní čáře, oba začínají novou éru své historie. Za tři roky poznáme, která strategie měla větší úspěch – Erikssonova „multinárodnostní“, nebo Sanchezova „britská“?

Martin Vymyslický / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články