Zpět na » Premier League » Co se čekalo a co ne

Premier League - Co se čekalo a co ne

0

Líbilo se

20.08. - Premier League měla v posledních deseti dnech na programu hned tři kola, z nichž lze vypozorovat některá překvapení a naopak věci, které se čekaly. Pojďme se v drobnohledu zaměřit na záležitosti, o kterých se na Ostrovech v souvislosti s první ligou nejvíce mluví.

Citizens udivují Anglii
Příběhem z řad neuvěřitelných můžeme pojmenovat prozatímní putování týmu Manchesteru City letošním ročníkem Premier League. Tým před sezónou změnil majitele a trenéra, nakoupil tucty nových hráčů a momentálně s náskokem dvou bodů vede tabulku. Ĺ véd Erikson přes léto naprosto přeměnil tvář týmu a jeho posily spolu s dobře poskládaným týmem mají na City blahodárný vliv.

Tři kola s plným bodovým ziskem to čekal asi jen málokdo. Vždyť druhá Chelsea na ně ztrácí dva body.Vzpomeňme na minulou sezónu, kdy se na výsluní delší čas vyhříval Portsmouth než se propadl. Letos by tomu mohlo být jinak. Manchesteru se v úvodu do cesty postavili relativně slabší soupeři a jak West Ham tak Derby County odcházeli poraženi. Proti Rams vstřelili po neskutečných 227 dnech branku na domácí hřišti a trápení před svými fanoušky tak bylo prolomeno.

Zkoušku ohněm však Citizens už mají za sebou a obstáli v ní na výbornou. Včera v manchesterském derby s United překvapili favorita a i když trochu se štěstím vyhráli 1:0 poté, co rozhodl Geovanni přesnou ranou z dobrých třiceti metrů, dále neohroženě vévodí výsledkové listině.

Nově příchozí fotbalisté ze všech koutů světa se ujali a směsice kultur, která na City of Manchester Stadium vznikla, zatím šlape jako švýcarské hodinky. Erikson opět potvrdil pověst skvělého stratéga, ovšem rok je dlouhý a vítězství nad Red Devils, pokud budu přehánět, může být klidně jejich posledním. City jsou každopádně po letech před svými věčnými rivaly United a na modré polovině Manchesteru panuje nevídaná euforie.


Lehmann kupí chyby
To, že výkony brankáře Arsenalu Jense Lehmanna byly kdysi proměnlivé jako den a noc, se namluvilo spousty. Němec však po odchodu z Dortmundu hrubé minely minimalizoval a za uplynulé dvě sezóny diváci neviděli snad ani jeden okamžik, kdy by Lehmann selhal. Z nové sezóny již ovšem byla odkrojena tři kola, z nichž reprezentant našeho západního souseda s Gunners absolvoval kvůli předkole Ligy mistrů jen dvě a statistika mluví za vše. Dva zápasy = dvě hrubice jako hrom.

Zápas s Fulhamem bude Lehmannovi asi dlouho ležet v žaludku. Běžela první minuta, když si náš gólman uřízl z ostudy kabát. Arsenal zrovna držel míč na své půlce a Gallas posílal malou domů. Při odkopu ale Němce zklamaly jeho nohy a po velice neobratném kontaktu s balonem, nabídl zadarmo tutovou šanci Davidu Healymu, který se také nemýlil.

Týden se sešel s týdnem a další nepodařené utkání bylo zde. Jestliže při střetnutí s Cottagers, Kanonýři stav skóre otočili ve vítězství, v duelu s Blackburnem na Ewood Parku už tolik štěstí neměli a za všechno opět vděčí „šikovnosti“ Lehmanna. Proti Rovers se Arsenal ujal zásluhou gólu van Persieho vedení už krátce po čtvrthodině hry. Pak přišla 72. minuta a s ní další chyba německého gólmana. Dunn si před vápnem Gunners krásně narazil s Derbyshirem a tvrdě vypálil doprostřed brány, kde stál Jens Lehmann. Razantní střelu možná podcenil a při snaze vyrazit ji mimo, si počínal nejhůře jak mohl. Lehmannovo „vyražení“ totiž zapadlo přesně do šibenice a Arsenal tak vybojoval pouze bod.

Co z toho vyplývá? Zatím asi ještě nic. Jednička Kanonýrů zkrátka asi neměla své dny a přece i mistr tesař se někdy utne. Wenger z těchto chyb nevyvozuje žádné závěry, ačkoliv připustil, že hrubá chyba ze včerejška měla na jeho tým špatný dopad. „Jens je z toho opravdu nešťastný,“ poznamenal Arsene Wenger. Jedni už varovně zdvihají ukazováček zato ti druzí neříkají nic. Trpělivost holt růže přináší. Pro Lehmanna je to poslední rok na Ostrovech a pokud dále bude pokračovat v tomto ražení, nemusel by jej dochytat jako první brankář Arsenalu.


Dva týmy po úvodu překvapivě dole
Obhájce titulu se zmítá v problémech. Po třech kolech se ocitá až na šestnácté pozici v tabulce. Jak to? Kde jsou ta vítězství z minulé sezóny? Manchesteru United se prostě nedaří hned z několika důvodů a zdá se, že některé z nich se prolínají. Rudé Ďábly postihla na začátku ligy vlna zranění, smůly, střelecké impotence a směsice dalších problémů, které v důsledku znamenají zisk pouhých dvou bodů.

Nad počáteční bezbrankovou remízou s Readingem většina fanoušků jen mávla rukou. Jedno utkání, co to je? „Ĺ koda jen Rooneyho, který se zranil a dva měsíce si nezahraje,“ opakovali si příznivci United. Pak přišel na řadu Portsmouth a situace se ukázala být horší než se jevila na počátku. Nejenže přišel další bod za další remízu, ale zkratoval i tahoun Red Devils Cristiano Ronaldo, který svou hlavou udeřil do tváře Richarda Hughese a tři utkání si nezahraje.

Když jsou zraněni tři útočníci, těžko se dávají góly. S absencí nejlepšího hráče loňského ročníku je to o to horší. V derby s Manchesterem City se do vývoje utkání pro United promítly další negativní faktory. Smůla v koncovce a neproměňování stoprocentních brankových příležitostí, stály na City of Manchester Stadium United vítězství. Spolu se zraněními v sestavě a nehrajícím Ronaldem to funguje skoro přímo úměrně.

Zkráceně. Je čas zabrat, přestože osud je k Ďáblům nepříznivý. Tým má na to navázat na starou formu, ale musí se chytit. Další možnost na ně čeká už tuto neděli doma s Tottenhamem, na který umí.

Mnohem žalostnější je situace s Boltonem. Sedmý celek uplynulé sezóny v současnosti tápe na dně tabulky s nulou na svém kontě. Wanderers jdou doslova od porážky k porážce a bledě to vypadá především s obranou, jež působí lehce prostupným dojmem. V prvním kole je na Reebok Stadium deklasoval Newcastle, v kole druhém prohráli s Fulhamem a v sobotu je pro změnu převálcoval Portsmouth. Bolton přitom loni útočil na umístění mezi nejlepší čtveřicí, letos z toho nejspíš sejde.


Posily se chytají
V právě probíhajícím ročníku jsou hodně vidět letní posily. Hlavně noví útočníci od prvních kol střílejí góly, což se jen tak nevidí. Zatímco někdy hráči čekají na úvodní zásah týdny nebo měsíce, srpen 2007 k nim je ze střeleckého hlediska velmi úrodný. Hned v úvodních kolech se prosadili fulhamský Healy, jenž poté přidal další přesný zásah proti Boltonu či Bianchi z Manchesteru City. Citizens jsou vůbec bohatým týmem na zdárně střílející nové akvizice. Vždyť tři ze čtyř gólů zařídili novici v jejich dresu.

Spokojenost s nově příchozími vládne i v Chelsea nebo Liverpoolu. Pizzaro se trefil poprvé už v prvním kole proti Birminghamu a nejdražší nákup léta vůbec Fernando Torres se včera prosadil právě proti Blues.

Portsmouth, Middlesbrough, Wigan nebo Tottenham jsou dalšími v pořadí. Góly dávali Utaka, Mido, Sibierski nebo Darren Bent. Premier League je letos z tohoto pohledu bohatá a doufejme, že gólů bude nadále padat tolik co doposud, nejen z kopaček nováčků.

/ Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články