Zpět na » Premier League » Nenapravitelný

Premier League - Nenapravitelný

Nenapravitelný © skysports.com - Problematický záložník Joey Barton.

0

Líbilo se

03.07. - Když si tak pravidelně projíždím internetové servery týkající se anglické Premier League, sem tam narazím na nějaký článek o záložníkovi Newcastlu Joey Bartonovi. Už při vybavení tohoto jména mi naskakuje seznam všech špatností, které tento teprve pětadvacetiletý bouřlivák napáchal. Přibližně můžeme tvrdit, že každý půlrok se u něj rovná dalšímu vroubku ve výpisu trestního rejstříku.

Jestli někdo ví, co znamená tučná pokuta, potom to je Joey Barton. Už ji totiž dostal a nezůstalo pouze u jedné. Bartonovo jméno je plné kontrastů už samo o sobě. Jen tak zbůhdarma se neříká: Každý je svého štěstí strůjcem. Současný hráč Magpies si o tom však myslí své. Dlouho mu trvá, než si vydobude uznání, a když se tak stane, okamžitě všechno smázne naprosto ledabylým prohřeškem, který na něj vrhne černočerný stín. Seznamte se s Joey Bartonem - strůjcem svého neštěstí. Pro začátek si chronologicky přibližme jeho kariéru v datech a to především z té horší stránky.

25. července 2004
Ano. Už jsou to skoro čtyři roky ode dne, když nitroglycerín v Bartonově krvi explodoval poprvé. Téhož letního odpoledne sehrál Manchester City, v jehož dresu nemohl chybět budoucí potížista Barton, přátelský zápas s Doncasterem. Ještě v prvním poločase domácí záložník nešetrným zákrokem složil k zemi hráče hostí Paula Greena a zažehl tak úplně zbytečnou rvačku o deseti lidech. Tehdejší trenér Citizens Kevin Keegan sípěl zlostí, Bartona už po poločase vystřídal a následně mu i přes anglická média značně vyčinil. „Řekl jsem mu pravdu. Buď bude hrát fotbal, nebo odejde. Joey si myslí, že hledá sám sebe, ale pokud v tomhle bude pokračovat, lidé se na něho vykašlou,“ odhadoval budoucí šance manchesterského středopolaře Keegan. Jako kdyby tušil, co přijde.

23. prosince 2004
Že Barton má pro oslavu vánočních svátků, které mají znamenat hlavně klid a pohodu, vlastní recept, se zaměstnanci Manchesteru City přesvědčili na klubové párty. V asi velmi bujaré náladě zkoušel najít vhodné místo pro uhašení cigarety. K údivu ostatních se ji nakonec rozhodl típnout o oko mladšího spoluhráče z rezervy Jamieho Tandyho. Vzápětí se dokonce pokoušel zapálit i Tandyho tričko, ale jeho druhý žhářský pokus byl naštěstí zmařen. Vánoční kratochvíle tak Bartona přišla dost draho. Vedení mu strhlo šestitýdenní plat ve výši 60000 liber.

Květen 2005
Barton si vyjel z Manchesteru do Liverpoolu. Jako řidič v rukavičkách se však určitě neprojevil. Neobratná jízda si vyžádala zlomenou nohu jednoho kolemjdoucího.

Léto 2005
V květnu Kevin Keegan sklopil trenérskou stolici Citizens a jeho místo zaujal Stuart Pearce. Uličník Barton chtěl novému kouči zřejmě připravit skvostné uvítání a hned „vymyslel“ další kulisárnu. Tour Manchesteru City po Thajsku skončila nezdarem. Mladý fanoušek Evertonu si z liverpoolského rodáka utahoval a vzápětí poznal, co to je, když se roznítí Joey Barton. Ten mu okamžitě vjel do vlasů a ještě že se nablízku nacházel spoluhráč Richard Dunne, který zabránil dalším excesům a pravděpodobně i větší újmě na zdraví nejmenovaného mladíka. Záložník City tak musel opět otevřít peněženku a vysolit 120000 liber. Stuart Pearce zároveň postavil před svého svěřence ultimátum. S trochou nadsázky řečeno: Buď zanecháš alkoholu, také přestaneš tropit hlouposti a půjdeš na léčení nebo si sbal svých pár švestek a jdi. O pár dní později nastupuje Barton na kliniku Sporting Chance, kde se učí vybranému chování a krocení mnohdy divokých emocí. Opět bezúspěšně...

30. září 2006
O tom, že Pearce to s Bartonem nebude mít pranic jednoduché, jej sám záložník přesvědčuje v zápase na Goodison Parku proti Evertonu. Domácí příznivci doprovázeli Bartonovu hru po celých devadesát minut vytrvalým pískotem, posměšnými gesty či výkřiky a tak z hráčovy strany musela přijít na řadu odplata jemu vlastní. Joey Barton se se svatostánkem Toffees rozloučil zcela atypickým způsobem. Po skončeném zápase si to namířil ke kotli Evertonu, otočil se zády, svlékl trenýrky a ukázal jim doslova holou zadnici. Dech určitě nevyrazil pouze fanouškům liverpoolského celku, činovníkům obou klubů, ale jednoduše všem. Policie z Merseyside mu uštědřila pro něj nikterak závratnou pokutu dvou tisíc liber. A tak Barton řádil jako černá ruka dále.

Leden 2007
Abychom záložníkovi City jenom nekřivdili... Přesně v tomto období se o jeho služby údajně ucházel i trenér Evertonu David Moyes. Připravil nabídku na úrovni 5,5 miliónů liber, ovšem Barton galantně odmítl: „Lidé se mě snaží rozhodit, ale zůstávám tady.“ Zanedlouho následovala první a prozatím poslední pozvánka do anglické reprezentace pro přátelské utkání se Španělskem. V dresu Albionu nastřádal 12 minut a užil si pár chvil slávy.

10. února 2007
Přiznám se, že mi osobně utkvěl v paměti ještě jeden okamžik z análů Premiership, v němž Barton dokumentoval svou psychickou labilitu. Jednalo se o zápas Manchesteru City na Portsmouthu. Krátce před poločasem námi propíraný hráč úplně bezdůvodně, likvidačním způsobem zajel do Achillovek Pedra Mendese, címž mu způsobil poměrně vážné zranění, které jej odsoudilo na docela dlouhou dobu k pobytu v lazaretu Pompey. Rozhodčí se rozhodl udělit pouze žlutou kartu. Při opakovaných záběrech byl evidentní Bartonův nezájem hrát míč a namísto toho nevybíravě sestřelil protihráče. Profesionálnímu fotbalistovi sice sem tam ujedou nervy, ale když jsem se díval na opakovačky ze zápasu, skoro mě na zádech zamrazilo. Mendes měl tehdy smůlu, protože to bylo v krátkém sledu již druhé těžké zranění. Předtím byl na vině památný loket Bena Thatchera, ovšem to již odbíhám.

13. března 2007
Na Bartona poměrně nevýrazná událost. Hráč City chtěl pro přesun do jednoho hotelu v Liverpoolu použít taxík. Nepohodl se však s taxikářem a poněkolikáté vyletěl z kůže. Policie jej zadržela, ovšem Barton vyvázl z celého incidentu bez poskvrny.

22. duben 2007
Na prvním místě je tým, pak až já. Tak tímhle tím heslem se Barton dvaadvacátého dubna minulého roku rozhodně neřídil. Klubu se vůbec nedařilo a tak si náš potížista vzal na paškál své spoluhráče, které vinil ze špatných výkonů. Kritice tenkrát neušli dokonce ani fanoušci. Ať už byla pravda na Bartonově straně nebo nikoliv, 100000 liber ubylo z jeho účtu ani nemrkl. Hlavní představitelé Citizens nemohli jednat jinak. Namíchnutý Stuart Pearce jej co nevidět vyřadil z kádru a zakázal mu hovořit s médii. Kariéra Joeyho Bartona na City of Manchester Stadium odbíjela umíráček.

1. květen 2007
Definitivní konec. Při tréninku City si Barton vyšlápl na Ousmaneho Daba, který již odcházel pod sprchy. Vyřítil se na něj jako smyslu zbavený a zaútočil pěstí na jeho hlavu. Dabo okamžitě upadl do bezvědomí, ale ani to nepřinutilo Bartona s útokem přestat. Uklidnit jej museli až ostatní spoluhráči. Francouzský záložník však celou potyčku nepřešel stylem - jakoby nic a nahlásil útočníka na policejní stanici. Jak by také ne, měl porušenou sítnici oka. Joey Barton se dlouho obhajoval tím, že je nevinný, ale až před nedávnem se ke všemu přiznal a vysloužil si čtyři měsíce podmíněně. Jenže Manchesteru City došla trpělivost a zapsal nenapravitelného záškodníka na přestupní listinu. Za výkupní cenu bylo určeno 5,5 miliónů liber. Tehdy asi nikdo nevěřil, že by Bartona po tom všem někdo mohl koupit. Přihlásil se však Sam Allardyce z Newcastlu a rodák z města Beatles putoval nakonec za 5,8 miliónů liber na St. James Park.

27. prosince 2007
Poslední velký výstřelek. Barton si zrovna užíval chvíle volna. Toho dne se rozhodl projít s bratrem Andrewem a jistou sedmadvacetiletou ženou ulicemi rodného Liverpoolu. Během procházky se celá povedená partička stihla zpít pod obraz tak, že průmyslová kamera jednoho podniku zachytila Bartona a jeho mladšího sourozence, jak bezdůvodně napadají šestnáctiletého chlapce a jednoho muže. V současné době si za to odpykává půlroční trest a vedení Newcastlu přemýšlí, co s ním udělá. Joey Barton se sice hájí tím, že má velké problémy s alkoholem, jež hodlá řešit léčbou. To se ale díky neurvalému chování dalo celkem očekávat.

Výčet nejdůležitějších mezníků máme za sebou. Barton sice svých činů lituje, ale pozdě plakat nad rozlitou lahví mléka. Tento hráč je možná nad všechny ostatní vhodné i nevhodné příklady důkazem toho, jak si člověk sám může zničit kariéru potažmo celý život. Setkal jsem se i s názory, že Joey Bartona v mentalitě ovlivnila i rodina. Zde se nejvíce přikládá vražda Anthony Walkera, u níž vystupuje jeho nevlastní bratr Michael jako komplic hlavního pachatele a bratrance v jednom Paula Taylora. Avšak posuďte sami.

30. července 2005
Toho večera čekal student černé pleti z Huytonu Anthony Walker spolu se svou dívkou a bratrancem na autobus před putykou zvanou Huyton Park. V jednu chvíli vyrazili směrem k nim právě Michael Barton a Paul Taylor, přičemž druhý jmenovaný použil sekáček na led dodaný mladým Bartonem. Taylor jím bodl Walkera do hlavy, který šest hodin nato v nemocnici skonal. Vražda byla zcela jednoznačně rasisticky motivována. Předposledního listopadového dne se oba viníci dozvěděli rozsudek. Taylor si za katrem odsedí 23 let a osm měsíců, Barton potom 17 let a stejný počet měsíců.

Asi není tím pravým ořechovým spojovat Joeyho Bartona s vraždou před Huyton Parkem. Každopádně i tento incident o něčem vypovídá. V tuto chvíli se řeší záložníkova budoucnost. V Newcastlu se po propuštěném Big Samovi ujala kormidla legenda Magpies Kevin Keegan a nebýt jeho Barton by už asi skončil na dlažbě, protože klubový prezident Dennis Wise a majitel Mike Ashley nechtěli, aby byl tento hráč dále členem kádru. Ono se ovšem těžko zbavuje 5,8 miliónů liber. Na druhou stranu. Kdo by měl zájem, mít na soupisce fotbalistu, jenž sedí ve vězení. Keegan dá Bartonovi ještě šanci. Poněkolikáté. Vzpomínáte ještě? Současný trenér Newcastlu Bartona vedl už v Manchesteru City a nyní se podruhé slitoval.

Všechny svoje hříchy však nelze smazat pouhým mávnutím kouzelného proutku a skromným slovním spojením: Lituji toho. Co má říkat takový Ousmane Dabo, který je rád, že vidí a své angažmá v Manchesteru City dost možná hlavně kvůli Bartona s odstupem času přirovnává k noční můře. Bývalý hráč Citizens se sice za vše omluvil, ale poškozený jej nazval zbabělcem. Nálepku velkého neřáda si Barton ponese po zbytek svého života. Názory na to, zda neustále dávat takovému fotbalistovi nové a nové šance se různí. Svou kvalitu bezesporu má, zahrát si za Albion se nepoštěstí každému, ovšem existuje velká pravděpodobnost, že Bartonovy eskapády budou pokračovat a za takových okolností mu hlavně u fotbalové veřejnosti pšenka nepokvete. Možná? Pozdě bycha honit...

Kam dál?

Petr Dušek / Fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
satan - 05.11. Odpovědět

to je borec vole Smajlík 2 Smajlík 2

satan
ManCity - 04.07. Odpovědět

Nechápu, jak moc souvisí průšvihy Jeyoho s vraždou, u které byl jeho bratr, ale to neva, poplivat si musí Smajlík 1 Jinak srazit někoho ožralého nechca na přechodu se může taky stát každému. Kritika spoluhráčů jako Dabo a spol.? Oprávněná, ale Stu mu za to trest dát musel. No a z té kritiky vyplynulo i to napadení - když se bojuje o záchranu a přičoudlý Dabo, který místo aby makal se tahal s kurvama ve městě a utrácel pohádkové prachy, které za to hovno co předváděl měl. Taky by mě to jako srdcaře klubu štvalo a taky bych mu šel dát do huby. Holt věci se musí dávat do souvislostí...ale je pravda, že Joey je hodně výbušný, ale prý je to dobrý člověk. Snad ale nedopadne jako Gazza... Smajlík 11

ManCity
willi - 03.07. Odpovědět

zajimava anketa, to je jako kdyz se zeptam, mam koupit rohliky, nebo housky? ano nebo ne? Smajlík 3

willi

Přesně Smajlík 3 Smajlík 3

Brain3223

Ty krávo to je větší průserář než já Smajlík 3

Brain3223

biela modra cervena to je sparta skurwna Smajlík 1

Inter Milano

bieka modra cervena to je sparta skurwena Smajlík 1

Inter Milano
janoas - 03.07. Odpovědět

Otázkou je či si Dabo tu ranu aj nezaslúžil...

janoas
KOnev - 03.07. Odpovědět

Barton je proste druhy Paul Gascoine!Ale dufam ze nedopadne rovnako.

KOnev
Aaron - 03.07. Odpovědět

Barton asi těžko, taková legenda těžko někdy bude

Aaron
KOnev - 03.07. Odpovědět

Ale povahovo su si podobny Smajlík 7 .

KOnev

je to typickej suprovej fotbalista s povahou grázla-ORIGINAL ENGLISH PLAYER Smajlík 7

West Dave 8.1
Aaron - 03.07. Odpovědět

Blbost ;)..Nebo nechápu jak to myslíš...Jako, že jsou Angličané surový? Neházej všechny do jednoho pytle

Aaron

nn,myslel sem to tak že Barton je jeden z těch angličanů ktří dávají svůj temperament plně najevo Smajlík 7

West Dave 8.1
kubak - 03.07. Odpovědět

angláni nejsou temperamnetní. oni jsou všichni velcí nacionalisti a z toho vsechno vyplývá. nekterí jsou jeste navic poradni magori, viz. barton

kubak

hlavně že španělé jsou svatoušci Smajlík 14

West Dave 8.1
Luis66 - 03.07. Odpovědět

http://www.citizens.banda.cz/

Jinak to byl můj fotbalový vzor ale už dávno není, toto není fotbalista.

Luis66

buď se po soudu sklidní a bude v pohodě a tím dostane poslední šanci a jestli ne, tak promrhá vešekerej talent, kterej má a už se na něj opravdu každej vykašle... takže poslední šance...

C. Fabregas
Carrick - 03.07. Odpovědět

Je to super člověk, jak fotbalista tak člověk :)) líbí se mi jeho výroky a skutky Smajlík 1

Carrick
KOnev - 03.07. Odpovědět

Ked sa ti pacia jeho skutky tak si asi poriadny dement.

KOnev
klauni - 04.07. Odpovědět

Neměl to byt vtip?

klauni
Aaron - 03.07. Odpovědět

Snad se už vzpamatuje. Je to super fotbalista.

Aaron
nick - 03.07. Odpovědět

je to paradny zaloznik ale chybou je jeho spravaniem. ak by sa vedel spravat mohol byt zakladnym kamenom ang. repre a nejakeho klubu

nick

souhlas,fotbalista je to vynikající jen to že se nedokáže ovládat ho okrádá o snovou kariéru holt Joey je Joey Smajlík 13

West Dave 8.1

najlepsie ked ukazal rit fanusikom evertonu Smajlík 5 Smajlík 5

Ac MiLaNoO

dement semilni at de do vezeni tam ho vezni srovnaj

cristy7manutd
MatyCZ (webmaster) - 03.07. Odpovědět

Tenhle klučina nemá ve fotbale co dělat.. Sice má talentu na rozdávání, ale jeho chování je odrazující.. Smajlík 12

MatyCZ

takovýho hráče bych nechtěl do kádru ani zadarmo,se divím Keeganovi,že mu ještě chce dávat šanci Smajlík 2

Frankie_Yeah
KOnev - 03.07. Odpovědět

Barton je haluzak par jeho vyrokov je fakt super!

KOnev

barton patri do vazenia je to chorý clovek Smajlík 2

 reading
vondry8 - 03.07. Odpovědět

hned kdyz sem cet nadpis tohoto textu bylo mi jasny o koho jde

vondry8
CeceFCB - 03.07. Odpovědět

barton je chory idiot...stale nechapem, ako je mozne, ze uz nesedi

CeceFCB
Pepe - 03.07. Odpovědět

sedi...

Pepe
Reklama
Anketa

Nechají si Joeyho Bartona v Newcastlu nebo jej vedení skutečně nabídne ostatním týmům?

Ano (83)

Ano 77,6%

Ne (24)

Ne 22,4%
Celkový počet hlasů: 107
Loading... Uklávám Váš hlas.
Reklama
Nejnovější články